Citat:
Ursprungligen postat av
Dumdryg
Ja jag har tittat på bilder. På din bild ser du två gigantiska luftfickor på vardera sida.
Nej, det var inte bogvisiret som gjorde hålet i skrovet. Det uppstod när Estonia slog i botten.
Läs hans vittnesmål så beskriver han en vit vägg som sakta sjunker när det passerar längs med sidan av Estonia och försvinner akterut.
Om han såg den sjunka, då var det förmodligen bogvisiet som sjönk. Det finns inte en chans att den skulle flyta efter att den hade lossnat och hamnat i vattnet. Oavsett dessa små potentiella luftfickor.
Angående det nyupptäckta hålet, så är det väldigt tveksamt att den orsakades av botten (eller en sten i botten). Det var snarare något som slog i Estonia från sidan, oavsett vad det var. Hon sjönk som en sten, väldig snabbt. Hade det endast varit på grund av vatten i bildäck, så hade hon hållit sig flytande under hela natten (samt längre än så) likt M/S Jan Heweliusz.
https://img.welt.de/img/kultur/mobile112702383/5352504707-ci102l-w1024/Das-Wrack-der-Jan-Heweliusz-verfaellt.jpg
Den som fortfarande förespråkar den officiella förklaringen är antagligen dum i huvudet, eller en desinformatör åt regeringen, MUST etc. Ni kan lägga av mer ert skitsnack. Det var minst ett eller två hål i bildäck (under bildäck) som sänkte M/S Estonia som en sten. Varav ett är bekräftat, det kan vara ett till som ej är synligt. Eftersom Estonia inte undersöktes noggrant på grund av mörkläggningen (inklusive gravfriden).