Citat:
Ursprungligen postat av
Eskulap
Låter fett flummigt detta, men tänk att 26 år passerat och där har hon legat i mörkret på botten fast i tiden medan livet ovanför vattnet fortsatt - somrar har kommit och gått, regeringar har bytts ut osv, men där nere är tiden fortfarande 1994. Finns det tydliga bilder/filmer på interiören av god kvalitet?
Kolla upp lite bunkrar på youtube osv, rätt häftigt att kolla på folk som går igenom bunkrar från 60 talet och liknande.
Off topic men aja.
för övrigt.
Morän botten = fullt möjligt med större stenar.
Båt som väger säkert 5000 ton som sjunker relativt snabbt som faller på en större sten.
Det enda som behöver hända egentligen är att båten sjunker ned på en stor sten, stenen och båten sjunker djupare ned i botten tills stenen tillslut fastnar (t.ex i andra stenar) vilket punkterar båten och sedan dras båten djupare = en reva uppstår.
Eller har ni bestämt att ryska spioner har sprängt ett hål i båten, för att sedan dyka ut genom hålet för att sedan fly i en ubåt som väntar på dem?
Man blir ju mörkrädd, hoppas verkligen inte att ni är majoritet ute i verkligheten.