2020-09-24, 02:05
  #73
Medlem
sebastian_s avatar
Jag skulle nog säga Batman. 5 bra filmer är inte vanligt. 1989,1992 med pingvinen och catwoman, samt de 3 senaste.
Citera
2020-09-24, 04:07
  #74
Medlem
zxcvb45s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Vanstertrollet
Femman i Brasilien är riktigt fin också.

Men ettan och tvåan är ju dom som gör serien såklart. Vilket det normalt sett alltid är i en filmserie.


Det är möjligt, men dessa gick ju från bra till ren skit! dom senare är ju så fruktansvärt löjliga och överdriva så man spyr.
Citera
2020-09-24, 04:08
  #75
Medlem
zxcvb45s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ichwill
Pusher.


Sanning! så jävla bra filmer. Även om 3:an håller betydligt lägre klass så är det fortfarande en sevärd rulle.
Citera
2020-09-24, 04:45
  #76
Medlem
Pekka-s avatar
LoTR - inte med räknat dom där hobbitfilmerna som kom till för att enbart mjölka konceptet. (Ja dom är med i storyn men dom var så sjukt dåligt gjorda)

Hannibal Lecter - När lammen tystnar är ju något kopiöst bra.

Vill även lägga till den senaste Batman triologin. (Förbered på att bli sågad, men är något av det bästa som skapats)

Och ifall man får klämma in en ”gammal” tv-serie skulle jag säga Sopranos.
Citera
2020-09-24, 05:25
  #77
Medlem
Veckans klubbas avatar
Bondfilmerna när det gäller ren kvalité och Friday the 13th (av nostalgiska skäl).
Citera
2020-09-24, 05:49
  #78
Medlem
Jonathanhylstas avatar
Dom 10 bästa är
James Bond
Star wars
Harry Potter
Friday the 13th
Indiana Jones
Batman 2005-2012
Apornas planet
Sagan om ringen
Pirates of the caribbean
Marvel universe
Citera
2020-09-24, 06:42
  #79
Medlem
augusta66s avatar
Inga förslag på filmserier från tecknade filmer-genren?

Toy Story och Lejonkungen är inte dumma....

Intressant om man fick ihop en serie från varje kontinent alternativt genre.

Gangster
Komedi
Skräck
Fantasy
Sci-Fi
Tecknad
Action
Slasher
Drama
Teen

Skandinavien
Europa
USA
Asien
Amerika (typ Syd-Mellan etc...) - blir kanske för svårt?
Citera
2020-09-24, 08:41
  #80
Medlem
cyberbanans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Grim.Fandango
Hur kommer det sig att ingen har lyft upp serien med "tjejen som..." gud vad mycket den tjejen var med om.

För att det inte är en filmserie.

Det var bara nån fjant i Sverige tyckte att alla filmer med Goldie Hawn skulle heta nåt i stil med "Tjejen som ...". Kolla på orginaltitlarna på de filmerna, och kolla vad hennes rollfigurer hade far namn i de olika filmerna. Det finns ingen som helst röd tråd mellan dessa filmer. Det enda de har gamensamt är att Goldie spelar huvudrollen.
Citera
2020-09-24, 11:08
  #81
Medlem
Gavins-Friends avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ichwill
Pusher.
Äntligen någon som skriver nåt vettigt. Även fast 3an var lite grov (inget jämför med bleeder dock)

Är Star Wars där det finns 11 filmer varav endast 3 är bra och en är okej en av de bästa filmserierna? Jag tycker ESB är en av de bästa filmerna någonsin, men finns så sjukt mycket som är kasst i serien att det som just serie är dåligt.

Bara två filmer men Blade Runner och Blade Runner 2049 hör till topp 5 bästa filmerna någonsin enligt mig. Jag är nöjd att det "bara" finns två filmer. Allt behöver inte mjölkas.
Citera
2020-09-24, 11:50
  #82
Medlem
Ichwills avatar
Citat:
Ursprungligen postat av zxcvb45
Sanning! så jävla bra filmer. Även om 3:an håller betydligt lägre klass så är det fortfarande en sevärd rulle.
Sen har vi ju vad jag tror är fortsättning: I Kina äter dom hundar och även Gamla män i nya bilar.
Citera
2020-09-24, 12:19
  #83
Medlem
Heckmanns avatar
Johan Falk.
Citera
2020-09-24, 13:03
  #84
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av LenaPaul
Hur kan du glömma SAW ????!!

Första Saw är riktigt bra, tvåan okej men sedan går det ju verkligen bara utför enligt mig. De kunde gott ha stannat efter första filmen.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in