2020-09-23, 12:31
  #380017
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av JustZlatan
Är man frisk och hälsosam har man inget att frukta. Förstår inte varför majoriteten friska och hälsosamma ska anpassa sig efter en liten sjuk minoritet. Sjuka och svaga kan vara hemma. Ett litet virus klarar alla normalt friska av.

Får kännslan av att du kanske borde läsa på lite till inte bara lyssna på pkmedia i Sverige, läs rapporter! Och bilda dig en uppfattning utefter det
Citera
2020-09-23, 12:37
  #380018
Medlem
virvelbaggs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av JedanProblem
73årige och gravt överviktige Nick Cordero exempelvis

globalnews.ca/news/7319553/nick-cordero-online-memorial-tribute/amp/

Eller hoppsan, han var tydligen endast 41 och inte alls tjock.
Fick inte han också sitt ben amputerat. Fast ändå gick det inte att rädda honom...
Citera
2020-09-23, 12:38
  #380019
Medlem
Gahans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av JustZlatan
Läs vad jag skriver: Är man frisk och hälsosam blir man inte sjuk. "Unga friska" som blir sjuka är inte så friska och hälsosamma som de trodde att de var. Det blir så om man dricker läsk och mjölk varje dag och äter på McDonalds flera gånger i veckan.
Vad grundar du det på?
Finns gott om exempel på fullt friska personer som blivit alvarligt sjuka och tillochmed dött. Men visst som för de flesta andra sjukdomar löper du betydligt högre risk att bli alvarligt sjuk om du gammal och/eller är sjuk i någan annan sjukdom eller nedsatt imunförsvar.
Citera
2020-09-23, 12:42
  #380020
Medlem
JedanProblems avatar
Citat:
Ursprungligen postat av virvelbagg
Fick inte han också sitt ben amputerat. Fast ändå gick det inte att rädda honom...
Benet amputerat, dom stängde antagligen av ECMOn när dom insåg att lungorna var så pass förstörda att det inte fanns något hopp om återhämtning.
Citera
2020-09-23, 12:47
  #380021
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av vinland
Den stora frågan här är nu, är det D614G mutationen som nu är tillbaka i stan, eller är det V483A eller G?
Om nu labben här i stan hittat V483A/G hos de senaste insjuknade, lär familjekarantäner-stängda skolor och munskydd bli nästa åtgärd, eller så kommer Stockholm att få uppleva samma höga dödstal som tidigare, fast nu hos den yngre generationen. Slående likt spanska och lika ruggigt...

Eller är det snällvarianten som sprids i Frankrike?

https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/nAglRB/franska-teorin-coronaviruset-har-blivit-snallare

Artikeln nämner inga beteckningar på de 7 mutationer som man hittat i Frankrike men jag antar att ingen av dom är V483A/G.
Citera
2020-09-23, 12:47
  #380022
Medlem
Kan någon insatt person förklara varför ab skriver om att viruset blivit mildare men en snabb sökning visar att de hittat en mer aggressiv mutation V483A/g ?
Citera
2020-09-23, 12:50
  #380023
Medlem
GaretheGOLFERbales avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ola Schubert
Men då skulle sjukvården braka samman och du skulle få se dödstal som du inte ens kan föreställa dig ens i dina värsta mardrömmar.

Tummen upp, Ola Schubert! Bra att du bemöter förnekare som förpestar tråden. Det märks att du omvärderat din ståndpunkt och gått över till den goda sidan som vill rädda liv. Hänga med gänget bestående av högerextremister, lågbegåvade, plattjordare, konspirationsteoretiker och andra stollar hjälper inte att rädda liv när situationen kräver att vi gör vårt yttersta tillsammans.

En gemensam nämnare för länder med höga dödstal som Sverige, USA och Brasilien är den stora andelen förnekare bland befolkningen som gör sitt yttersta för att sprida desinformation och medvetet sabotera för resten av befolkningen genom att obstruera nödvändiga åtgärder.

En gemensam nämnare för länder med låga dödstal Vietnam, Sydkorea, Singapore och Nya Zealand är sammanhållningen bland befolkningen och gemensamma viljan att göra stora uppoffringar för att rädda liv, saboterande förnekare har ingen påverkan på dessa kollektiv.
__________________
Senast redigerad av GaretheGOLFERbale 2020-09-23 kl. 12:54.
Citera
2020-09-23, 12:51
  #380024
Medlem
Swan65s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ola Schubert
Problem med det är att, en iof liten del av de som, t.o.m är både unga och friska, blir allvarligt/dödligt sjuka i covid-19.

Dessutom kan smittade unga dra in smittan till äldre och andra sårbara.

Trams, det påståendet gäller i princip alla sjukdomar. Covid är i princip helt ofarligt för 99% av jordens befolkning, alla panikåtgärder kommer att sluta i fullständig katastrof med miljoner döda i eftersvallet. Finns ingen rim och reson, jävla dårar styr världen. Finns tydligen bara sunt förnuft i en människa och det är Anders Tegnell. En ynnest att i dagsläget få bo i Sverige, och tro mig, jag har i jobbet varit i 16 länder sedan i mars.
Citera
2020-09-23, 12:55
  #380025
Medlem
JustZlatans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Gahan
Vad grundar du det på?
Finns gott om exempel på fullt friska personer som blivit alvarligt sjuka och tillochmed dött. Men visst som för de flesta andra sjukdomar löper du betydligt högre risk att bli alvarligt sjuk om du gammal och/eller är sjuk i någan annan sjukdom eller nedsatt imunförsvar.

Nej de har knappast varit hälsosamma. De kan ha druckit mycket mjölk och/eller läsk vilket försämrar immunförsvaret avsevärt. Rökt, ätit mycket skräpmat etc.
Citera
2020-09-23, 13:09
  #380026
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av virvelbagg
Chris Trousdale 34 år
Fred The Godson 35 år

Inga ”kändisar” jag känner igen, men hur som, så är det Hübinette nytt att även unga kan drabbas illa och t.o.m. dö.

Googlade lite snabbt på dessa.
Fred tillhörde väl tydligt riskgrupp.
Citera
2020-09-23, 13:11
  #380027
Medlem
https://www.svt.se/nyheter/lokalt/norrbotten/smittspridningen-okar-aterigen-i-lanet-riskerar-okontrollerad-spridning Ökning i Norrbotten, folk åker och jobbar trots att de har symptom.
Citera
2020-09-23, 13:15
  #380028
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av IMBILDEN
Så är det. Såg precis en slide om kändisar som dött i covid19. Tyvärr många 30-50 åringar med.
Är det värre när kändisar dör?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in