Citat:
Ursprungligen postat av
IMBILDEN
Jag ser inte heller på dem längre. Det ger liksom ingenting. Det känns som en skiva som hakat upp sig.
Det står ju vid det här laget rätt klart vilken den svenska strategin är. Den kan i princip sammanfattas med att göra så lite som möjligt och hålla samhället öppet så mycket som möjligt. Starkaste åtgärden är att uppmana folk att jobba hemma. Den tror jag sänker smittspridningen en hel del. Men sedan åtgärder som att tvätta händerna och stanna hemma när man är sjuk är förstås bra, men förstås otillräckligt för en aerosolsmitta där 50% smittar utan symtom. Öppna skolor bidrar förstås till smitta, samt att det inte finns ens rekommendationer att bära munskydd i kollektivtrafik och i butiker.
Vi får bara be en bön för att det inte spårar ur fullständigt i Stockholm och i resten av Sverige igen. Så mycket mer finns inte att hoppas på. Åtgärder utöver det som redan vidtagits blir det nog inte tal om. Inte ens om vi får 100 gånger fler smittade och skulle åtgärder i ett sådant scenario sättas in är det ändå för sent.
Håller med dig helt. Man får helt enkelt hoppas att vi har tur. Jag har också gett upp om att strategin någonsin kommer att ändras, vilket är väldigt beklagligt. Så det enda man kan göra är hoppas på tur, se till sig själv och sina närmaste och hoppas de klarar sig och försöka vidta egna förebyggande åtgärder (jobba hemma om det går, undvika kollektivtrafik, munskydd om man måste ut till affärer etc, handla med hemkörning).