2020-09-14, 21:28
  #8329
Medlem
Needs.more.brandys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av trazke
Stämmer det Axén precis sade att Kalmar inte vunnit hemma på 16-17 månader?
De slog oss hemma men den matchen spelades på Fredriksskans. De har inte vunnit på Guldfågeln är vad han menar.
Citera
2020-09-14, 21:32
  #8330
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Needs.more.brandy
De slog oss hemma men den matchen spelades på Fredriksskans. De har inte vunnit på Guldfågeln är vad han menar.
Oavsett så är det helt bisarrt.
Citera
2020-09-14, 21:41
  #8331
Medlem
Keldons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av trazke
Stämmer det Axén precis sade att Kalmar inte vunnit hemma på 16-17 månader?
Inte på guldfågeln. Enda hemmavinstem I år var på Fredriksskans när de lade om gräset på GFA.
Citera
2020-09-14, 21:47
  #8332
Medlem
FNLSs avatar
För tolv år sen slog vi Nollköping med 6-0 och Viktor gjorde fyra mål.
Citera
2020-09-14, 23:13
  #8333
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av L-illuminato
Du är snett ute på det.
I takt med konstgräs och att talangerna från 031 och 08 inte tränas sönder på grus som i tidigare åldrar har man kunnat hitta talangerna med hög potential lättare.

Din andra mening om att fotbollsspelare eller elitidrottare överlag är tidigt födda är ett allmänt strukturellt problem. Men kan också återknytas till tidig hög prestation i skola osv.

Tar man Sveriges senaste trupp bortser från målvakter:

Blir lite extra svårt med källor då Förbundet har velat posta mindre om mindreåriga sedan GDPR och diskussioner kring psykisk ohälsa och professionel idrott bland annat går det bara att hitta U17 uppåt på wikipedia trots att jag sett flera spelare i U15 landslagen.

Ludde A - Var tidig talang och med i samtliga ungdomslandslag
Pierre Bengtsson - tidigt med i sin årskull värvades till AIK baserat på sina prestationer i ungdomslandslagen då han kommer från Örebro/Kumla
Helander med i Halmstad osäker på Bosön (inga landskamper då men med på läger)
SEbastian Holmen - Vet EJ

Pontus Jansson (tidigt född) men kom med först efter att MFF plocka in honom från Arslöv
Emil Krafth - Kom med i samma veva som han debtuera för Öster som 16 åring
Lustig - med i Halmstad men långt ifrån att komma med i u landslagen
VNL - A lags debut som 15 åring (stor talang i Västmanland) var med i Halmstad fick sin första kamp i U16
Marcus Berg & Ola Toivonen (forwardspar från Värmlands Distrikslag U14 snackas fortfarande om de som bästa Värmlands anfallsparet genom tiderna båda var garanterat med i Halmstad Berg flytta dessutom ner från Torsby till Göteborg för att börja i Blåvitt akademin)
Emil Forsberg - med i Halmstad garanterat oklart om han fick kamper
Albin - spelat i samtliga årskullar enda som har begränsat honom är A lagspel och skador från att få mer kamper
JG - Samma gjorde 3-4 mål mot Nederländerna innan City värvade honom

Sebastian Andersson - Vet EJ (Troligtvis inte då han heller inte blev erbjuden lärlingskontrakt av HeIF)
Kulusevski - Ja samtliga var också med 99'orna en hel del då han var första reserv där (alltså spelare 1 år äldre)
Isak (född sent)- Debutera som 15 åring även om Transfermarkt klumpar ihop U15-U16 kamper
Seb Larsson - samtliga landslag kamper
Kristoffer Olsson - Såg som Tankovic som största talangen i alla distriken dominera Östgöta laget som U14 med i Halmstad och i samtliga landslag en del logistik problem med Arsenal matchprogram och resor.
Robin Quaison (sent född Okt) - Kan ha missat Halmstad
Mattias Svanberg - uttagen i U15 trupperna dock ingen speltid
Kiese T - oklart med Halmstad i perferierna i trupp upptagningarna för sin kull
Gustav Svensson - Massa Med U21 kamper troligtvis inte uttagen till Halmstad med tanke på distrikt och roll i ungdomslagen
Ken Sema - Slog igenom sent fick inte lärlingskontraktet förlängt med Peking

Så runt 60-70% med Halmstadläger.
40% med A kamper i U15.
Min poäng med ålder var utifrån Olof Lundhs siffror.
82% respektive 84% av startelvan och truppen var födda första halvåret i P15 (2016). 2 spelare sista kvartalet.

73% respektive 74% av startelvan och truppen var födda första halvåret i U21 (2015). 2 spelare sista kvartalet.

55% respektive 68% av startelvan och truppen var födda första halvåret i A-landslaget (2017). 3 spelare sista kvartalet.

Stämmer det verkligen att du sett dem U15 fast det inte är registrerade? Vissa är ju registrerade andra inte. Tidigaste debuten jag hittade var för Sebastian Larsson, resten verkar vara i övre tonåren för någon match eller något år över 20.

Ludwig Augustinsson U17, 12 matcher
Pierre Bengtsson U17, 7 matcher
Filip Helander U17, 2 matcher
Pontus Jansson, 7 matcher
Emil Krafth, U17 1 match
Mikael Lustig U19 1 match
Viktor Nilsson Lindells U17, 5 matcher
John Guidetti , U17 11 matcher
Alexander Isak, U17 19 matcher
Emil Forsberg U19, 8 matcher
Sebastian Larsson, U16, 9 matcher
Kristoffer Olsson U17, 19 matcher
Robin Quaison, U19 2 matcher
Isak Kiese Thelin, U17, 3 matcher
Ola Toivonen, U17 2 matcher
Ken Sema U23 4 matcher
Gustav Svensson, U21 24 matcher
Mattias Svanberg, U17, 20 matcher
Muamer Tanković, U17, 19 matcher
Kristoffer Olsson, U17, 19 matcher
__________________
Senast redigerad av MrOrdonnee 2020-09-14 kl. 23:17.
Citera
2020-09-14, 23:50
  #8334
Medlem
Dalulvens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av AIP
Det kan man väl säga. Det finns ingen annan i truppen som har den kreativiteten som han har och det är något vi saknar när han inte spelar vilket var tydligt igår när vi inte lyckas något egentligen trots en man mer i över 30 minuter. En konsekvens av detta blir då att Ola hamnar för långt ner och måste fördela boll vilket gör att IKT blir ensam högst upp och ja även om IKT gör sina mål så är han begränsad i vissa delar av sitt spel.

Tycker även att JDT är märklig ibland i sin matchcoachning. Antingen gör han inga byten trots att det är tydligt att något måste ändras för att vända på matchbilden eller som till exempel igår hade det varit perfekt att slänga in Sarr mot en tröttkörd Berget eller chansa med Mujanic i mitten när AIK parkerade bussen.

Citat:
Ursprungligen postat av Eaglesandshit
Ola har väl den kreativiteten till viss del? Tänker att han får ta det ansvaret så skulle man kunna slänga in en anfallare till, iaf om man är en man mer på plan, typ in med Sarr och låta Berget vara inne centralt och stångas mot gnagarna med IKT.

Toivonen och AC är nog likvärdiga i sin kreativitet, få har sådan kontroll med yttersidan som den förre, men AC är ju i dagens läge mycket rappare i steget. Plus den där danska, överstyrda vinnarskallen.

Tycker också att coachingen är märklig. I flera matcher har det varit ypperligt läge att kasta in just Sarr, eller varför inte tina upp den djupfryste Antonsson, när nu MFF är så statiska och sävliga framåt.

Det idealiska borde vara en target, och en meep-meep som håller motståndaren på halster. Även om Antonssons målsinne sviktat på senare tid, så kan han trots allt kuta, och skapa oordning i försvaren.

Inte ska väl Sidleds behöva investera i ännu en Djupleds, med denna redan fullspäckade trupp?

Sedan behöver MFF mer kvalitativa inlägg från högerkanten. Vilket är synd att säga eftersom Eric Larsson gör ett så ohyggligt arbete, med lungor som skulle få Håkan Mild att hissa vit flagg.
Citera
2020-09-15, 00:36
  #8335
Medlem
Glantons avatar
Vad i helvete.
Norrköping vinner. En fotbollsmatch.

Jag är i djup chock och väldigt glad.
Citera
2020-09-15, 00:38
  #8336
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Dalulven
Toivonen och AC är nog likvärdiga i sin kreativitet, få har sådan kontroll med yttersidan som den förre, men AC är ju i dagens läge mycket rappare i steget. Plus den där danska, överstyrda vinnarskallen.

Tycker också att coachingen är märklig. I flera matcher har det varit ypperligt läge att kasta in just Sarr, eller varför inte tina upp den djupfryste Antonsson, när nu MFF är så statiska och sävliga framåt.

Det idealiska borde vara en target, och en meep-meep som håller motståndaren på halster. Även om Antonssons målsinne sviktat på senare tid, så kan han trots allt kuta, och skapa oordning i försvaren.

Inte ska väl Sidleds behöva investera i ännu en Djupleds, med denna redan fullspäckade trupp?

Sedan behöver MFF mer kvalitativa inlägg från högerkanten. Vilket är synd att säga eftersom Eric Larsson gör ett så ohyggligt arbete, med lungor som skulle få Håkan Mild att hissa vit flagg.

Ola är ju också en ganska typisk grinig vinnarskalle, det är nog ett måste för att komma till den nivån han varit på och det är ju något han delar med många spelare som varit i landslaget och ute i Europa, det plus skitsnacket och fulspelet.

Antonsson känns lite körd, han hade kanske kunnat fungera i en del lag, kanske framförallt lag där omställningar spelar en stor roll så att han får lite ytor att jobba med, Malmö dominerar ju ofta matchbilden och då blir ytorna oftast mindre och då kommer han definitivt inte till sin rätt, dessutom är han tämligen usel med ryggen mot mål/target och fullständigt urkass på kanten(av det jag sett), där kör han fast totalt, inte heller någon superlirare på små ytor. En ganska konstig värvning tycker jag som inte riktigt adderar så mycket värde till JDT toolbox.
__________________
Senast redigerad av Eaglesandshit 2020-09-15 kl. 00:42.
Citera
2020-09-15, 08:46
  #8337
Medlem
Salorms avatar
Citat:
Ursprungligen postat av trazke
Visserligen, men efter att ha blivit såhär utskåpade idag så känns det som vi är chanslösa mot alla.

Jag tycker Malmoe ska ansöka om att flytta matchen. Dom behöver alla sina spelare när de möter er och det vore inte mer än rätt.
Citera
2020-09-15, 08:54
  #8338
Avslutad
Något som Axén sade igår stör mig fortfarande. ”Ta det lugnt Häckensupportrar. Det är inte Häcken som är dåliga det är Sirius som är bra”. Sirius är såklart ett bra lag men om det ser ut som vi möter Barcelona så är det fel även på våran prestation.

Matchen igår såg precis likadan ut som när Kalmar kom till Bravida och spelade skjortan av oss. Eller när Mjällby totaldominerade mot oss. Det är väl klart som fan att våra pinsamt dåliga insatser bidrar till motståndarnas utskåpning av oss?

Vi låg ju nästan med hela laget runt straffområdet och lät spelarna i Sirius att springa i cirklar kring oss även om ytan var knapp. Var fanns bollvinsterna? Var fanns pressen? Jo dom fanns hos Sirius dom gånger vi turligt fick kontroll på bollen några sekunder och ingen av våra spelare gav några passningsalternativ.

Så jo Axén, Sirius överlägsenhet berodde lika mycket på våran miserabla insats som deras egna kunnande.

Tänk om vi bara hade haft en medelmåttig tränare i år, vilket jävla monster till lag vi hade varit.
Citera
2020-09-15, 08:57
  #8339
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Salorm
Jag tycker Malmoe ska ansöka om att flytta matchen. Dom behöver alla sina spelare när de möter er och det vore inte mer än rätt.

Jag tror inte den matchen krockar med ett landslagsuppehåll? Rätta mig gärna om jag har fel...
Citera
2020-09-15, 09:56
  #8340
Medlem
chran508s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Glanton
Vad i helvete.
Norrköping vinner. En fotbollsmatch.

Jag är i djup chock och väldigt glad.
Jag vågar inte ens vara glad.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in