2020-09-13, 14:42
  #2737
Medlem
Ohshit.Cuntwells avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 15minFame
Fast byta hyresrätter har fungerat rätt bra, eller triangelbyte.
Med pengar kan man lika gärna köpa en bostadsrätt då man läser att folk köpt hyresrätter för 300.000 kr och uppåt. Vilket är konstigt när det inte är en bostadsbrist.

Nej byteshandel fungerar som sagt var inte lika bra. En dag kanske du upptäcker fördelarna med pengar istället eller föreslår du byteshandel på ICA också?
Citera
2020-09-13, 14:48
  #2738
Medlem
PUBG2018s avatar
Patetiskt att många inte förstår hur etablissemanget älskar det systemet de byggt upp för sitt boskap (invånare). Vi har bostadsbrist i Sverige, det är en stor bubbla som många är med (företagen, politikerna etc) och folket som saknar konsekvenstänk göder detta.

Så fort världsmarknaden tappar förtroenden för dollarn och bolsjevik-kommunist stilen med att trycka oändligt mycket pengar som USA och Sverige tycks göra så blir fastigheter och dylik värdelösa i Stockholm etc...

Utländska klanerna kommer ha det bra i ett kaossamhälle. Den indoktrinerande nyliberal svennen får sitt dröm förverkligat att bo i ett super multikulturellt globalist samhälle lik USA eller Brasilien!
Citera
2020-09-13, 14:50
  #2739
Medlem
Ohshit.Cuntwells avatar
Citat:
Ursprungligen postat av PUBG2018
Patetiskt att många inte förstår hur etablissemanget älskar det systemet de byggt upp för sitt boskap (invånare). Vi har bostadsbrist i Sverige, det är en stor bubbla som många är med (företagen, politikerna etc) och folket som saknar konsekvenstänk göder detta.

Så fort världsmarknaden tappar förtroenden för dollarn och bolsjevik-kommunist stilen med att trycka oändligt mycket pengar som USA och Sverige tycks göra så blir fastigheter och dylik värdelösa i Stockholm etc...

Utländska klanerna kommer ha det bra i ett kaossamhälle. Den indoktrinerande nyliberal svennen får sitt dröm förverkligat att bo i ett super multikulturellt globalist samhälle lik USA eller Brasilien!

Nej det är väldigt få som saknar bostad i Sverige och de som är uteliggare är det av andra orsaker som missbruk eller psykiska problem.
Citera
2020-09-13, 14:55
  #2740
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av liksom-fb
Ja, hela 3 %-enheter.


Skattekvoten visar vad överheten har att röra sig med. Ingen stor skillnad med andra ord.

Och social expenditure i USA och Schweiz är närmast exakt lika.

Detta är naturligtvis inget som psykfallen i Proletären skriver om, så du lär vara gravt okunnig. Och har bara fantasier att tillgå. Har du ens skrivit ett inlägg som innehåller någon fakta någon gång.


De 8.4% är mätdata.

Men ni som läser Proletären har väl aldrig brytt er om fakta.
Att mätdata visar att social expenditure är i stort sett lika betyder inte ett skit när man pratat med ett ufo som dig eftersom du inte fattar vad begreppet innebär.

Hur mycket av det är arbetslöshetsersättningar t ex? Hur mycket är vanliga pensioner som precis som du lyckats leva länge nog?

Varför är du här då?


Vad har det med något att göra? Det är bara dina fantasier.

Jag skrev som svar till din kamrat TS, att jag inte såg någon folkrörelse mot att ersatta SEK med EUR eller USD. Något han hade skrivet om i trådstarten.
Och när du såg det fick du något mentalt sammanbrott. Men du kan ju inte leverera något sakligt, så ingen lär veta vad du fick sammanbrottet av. Antagligen vet du inte själv heller.


De som sitter hemma och beställer tågbanor lär ha mycket bättre koll på verkligheten än vad du har.
Det enda du producerar är känsloflum och personangrepp.
Alla med något vett i skallen har redan bytt ut SEK för länge sedan ha ha Vem fan tror du att du pratar med? Välkommen till 2000-talet

Att du inte fattar vad social expenditure innefattar gör ju hela diskussionen meningslös. Hur mycket av respektive länders social expenditure innefattar t ex arbetslöshetsförsäkringar? Hur mycket är pensioner som betalas ut automatiskt bara för att man som du lyckats bli gammal?

Tror du för resten Schweiz har en fast budget för Social expenditure eller tror du den ökar när arbetslösheten ökar?

Ju högre A-kassa, ju högre BNP. Dödar du all ersättning till arbetslösa så dödar du samtidigt landets ekonomi
__________________
Senast redigerad av Alpoxen 2020-09-13 kl. 14:58.
Citera
2020-09-13, 15:01
  #2741
Medlem
details avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ohshit.Cuntwell
Nej det är väldigt få som saknar bostad i Sverige och de som är uteliggare är det av andra orsaker som missbruk eller psykiska problem.

Det finns en rejäl kunskapslucka när man pratar om bostadslösa i Sverige. Media målar ofta upp en bild att socialtjänsten inte har några boenden att erbjuda, det är en väldigt förenklad bild. För att få hjälp från socialtjänsten med bostads krävs det ofta att man deltar i behandling eller andra typer av insatser.

Det är ganska vanligt förekommande att personer med missbruk eller psykisk ohälsa nekar eller missköter dessa insatser, då blir man ofta nekad andra typer av hjälp och stöd som te.x boende.
Citera
2020-09-13, 15:48
  #2742
Medlem
liksom-fbs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Merlin01
Är du avundsjuk för att jag har det bättre än vad du hade det för 50 år sedan?
Och det är ditt sätt att meddela att du blev helt svarslös. Och kan bara yra om person.

Citat:
Ursprungligen postat av Merlin01
Om jag kan hyra ett studentrum med egen toa och dusch för under 4000 så gör jag det istället för att dela med andra.
Apropå vad?
Citera
2020-09-13, 15:55
  #2743
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av 15minFame
Jag skrev: subventionerera byggande i sämre orter för att få ner hyrorna där. Inte allmänt eftersom bättre områden kommer folk med pengar att hyra/köpa bostad i.

"Intäkterna för bostadskön måste ställas mot de administrativa kostnaderna" Och hur mycket tror du det kostar med ett kontor och personal som säljer en tjänst via en hemsida? Överskottet går till annat idag men ett förslag var att prioritera byggande för allmännyttan. Om det bara är 100msek så är det bättre än ingenting.

Vad jag läste så var rot en framgång eftersom för varje 1 kr staten betalade ut fick de tillbaka 2kr i skatt. Det var för att komma åt den svarta marknaden och med bostadsbristen så är det även en stor svart marknad med bostadskontrakt som de borde vilja komma åt med.

Allt hänger ihop. Subventionerar du i sämre områden upphör det privata byggandet dom inte är konkurrenskraftigt längre.

Varför ska man subventionera och ge hyror under marknadspris till de som inte har låga inkomster? Varför ska varenda förmögen kändis få sina HR i Stockholms innerstad till subventionerade priser? De som bor i HR i Stockholms innerstad har HÖGRE snittinkomster än de som bor i BR. Varför inte bara ha ett riktat stöd till de mest utsatta grupperna och låta resten betala marknadspris?

Exempel, två lärare i Stockholm som tjänar 45 per person och får ut 65 efter skatt tillsammans. Varför ska de få en statlig reglering så de bara behöver betala 10 istället för 20 i hyra? De har ju 45 kvar efter hyra ändå.

Rot kan fortfarande vara en framgång. Men att det höjt prisbilden totalt är ofrånkomligt och tydligt i undersökningar. Samma sak sker med subventioner. Det har försökts i årtionden nu utan framgång. Problemet är en dysfunktionell marknad och det rår inga subventioner på
__________________
Senast redigerad av flanders 2020-09-13 kl. 16:19.
Citera
2020-09-13, 16:01
  #2744
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Alpoxen
Läget har stor betydelse för hyran. Jag betalar nästan dubbelt så mycket i hyra för i stort sett samma lgh som mina polare i Botkyrka.

Varför tror du att läget inte återspeglas i hyran? Det gör det definitivt. Nu kommer du säkert svara med ett absurt exempel med nån gammal kärring på Östermalm som betalar galet lite för en femma pga någon glitch i lagstiftningen. ¨

Så ser det inte ut normalt sett men förutan en socialistisk revolution kan jag inte se att hon ska bli vräkt, orättvist eller inte. Dina 'marknadshyror' är ju bara en teknisk term som ni vill ha in i lagstiftningen på något sätt.

Visst, kör på det. Förväntar du dig någon sorts revolution i priserna? Eller att någon skulle vara emot det? De flesta skulle nog få lägre hyror med lite mer kontroll.

De flesta skulle bara rycka på axlarna. 'Vas handlar det här om? Borgerlig signalpolitik' De flesta skulle inte märka ett skit.

I USA däremot kan du bo granne med Trump Tower och betala 500 kr i månaden så länge du lever. Det skulle vara omöjligt i Stockholm.

Din anekdotiska bevisning är värd noll. Kom med statistik om du ska bli tagen på allvar.

https://www.stockholmdirekt.se/bostad/sa-mycket-skiljer-hyrorna-i-stockholm/repqkA!u0WDwG1LpKD5uRVYeoFEgg/

Det finns mindre skillnader. Östermalm är typ 15% dyrare än tex Vällingby. Men fråga 1000 pers vad de föredrar. 5 000 i mån för en lgh I Vällingby eller 5 750 för en likvärdig på Östermalm. Hur många tror du väljer Vällingby??

Jämför det med marknadsprissatta BR. Typ 40k per kvm i Vällingby och kanske 110k på Östermalm. Hyran borde mao diffa nästan 300% mellan dessa områden.
__________________
Senast redigerad av flanders 2020-09-13 kl. 16:06.
Citera
2020-09-13, 17:23
  #2745
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av liksom-fb
Och det är ditt sätt att meddela att du blev helt svarslös. Och kan bara yra om person.


Apropå vad?
Det var du som sa att jag var en "bortskämd skitunge", bara för att jag inte vill dela dusch med främlingar när jag inte behöver det. Det enda jag kan komma på som förklarar ditt påhopp är avundsjuka. Jag antar att det är okej för dig att yra om vad som helst. Jag hade inte citerat dig eller ens diskuterat med dig förut.
Citera
2020-09-13, 18:46
  #2746
Medlem
Ohshit.Cuntwells avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Merlin01
Det var du som sa att jag var en "bortskämd skitunge", bara för att jag inte vill dela dusch med främlingar när jag inte behöver det. Det enda jag kan komma på som förklarar ditt påhopp är avundsjuka. Jag antar att det är okej för dig att yra om vad som helst. Jag hade inte citerat dig eller ens diskuterat med dig förut.

Han får väl svara själv men om du låter som en bortskämd skitunge så är det väl inte så konstigt. Är man inte en bortskämd skitunge så tycker man inte det är konstigt att man bor enklare som fattig student. Du upphör heller inte att vara en bortskämd skitunge bara för att din ekonomi blir bättre, det är dina attityder det handlar om.
Citera
2020-09-13, 18:49
  #2747
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ohshit.Cuntwell
Varför skulle jag säga nej till att folk vill bo billigare? Jag säger inte nej till att folk vill att kläder blir billigare heller men det betyder inte att det är brist.
Det intressanta är definitionen av vad som är en brist. Du hävdar i princip att brist ej föreligger så länge det finns ett utbud av bostäder. Om folk inte har råd att bo i närheten där de har sin försörjning (Stockholm eller stora städer i allmänhet) så uppstår diverse problem; trångboddhet, höga kostnader för kommunen som betalar folk för att bo i vandrarhem och illegala bosättningar för att nämna något. Sociala problem och sänkt levnadsstandard.

De flesta är överens om att ovanstående är ett problem som man inte vill ha, därav föreligger en brist. Med fler vettiga bostäder så försvinner dessa problem. Annars kan man ju hävda att det inte föreligger brist innan den sista lyxvillan för 30 millar är såld. Det finns ju bostäder liksom. Man kan ju stycka upp lägenheter och slå ut hyror på personer i oändligheter. Det blir absurt.
Citera
2020-09-13, 18:51
  #2748
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ohshit.Cuntwell
Han får väl svara själv men om du låter som en bortskämd skitunge så är det väl inte så konstigt. Är man inte en bortskämd skitunge så tycker man inte det är konstigt att man bor enklare som fattig student. Du upphör heller inte att vara en bortskämd skitunge bara för att din ekonomi blir bättre, det är dina attityder det handlar om.
Kunde inte bry mig mindre. Det har inget med diskussionen att göra. Han gillar att påtala att andra inte håller sig till sak och angriper vederbörandes person, själv gör han det i nästan varje inlägg, angrepp på person alltså.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in