2020-09-04, 22:18
  #445
Medlem
Landsfaderns avatar
Jag tror den främsta orsaken till att detta väcker så mycket känslor och att sådana som Jordan Peterson får mycket uppmärksamhet är att man letar externa faktorer till varför världen är som den är. Väldigt många män tycks gå omkring med en underliggande del av sin hjärna sökandes efter en förklaring till detta, betraktar och analyserar samhället och försöker hitta svar. Det Jordan Peterson förespråkar i sin bok är egentligen inga nya saker men när han drar slutsatsen att den feministiska rörelsen är roten till det onda så triggas väldigt många mäns hjärnor igång och helt plötsligt finns en förklaring till allt. Därtill får han också sin status som profet hos väldigt många.

Undertecknad är själv man mellan 20 och 30 som lever ensam och tycker att det överlag går bra. Emellanåt kan det bli lite tråkigt och en aning oproduktivt och jag har definitivt saker att jobba på. Men i stort fungerar det gott. För egen del märker jag att detta helt och hållet är ett ”inside job”. Det handlar om att sätta intentioner, göra sitt bästa, utvecklas personligt, vara vänlig och medkännande mot sig själv och andra så löser sig det mesta per automatik, både när det kommer till att bli bättre rent fysiskt men även saker för att öka sitt mentala välmående. Jag kan inte säga att jag är perfekt på det här området men har mycket kontakt med människor som är likasinnade och även en meditationslärare som jag har kontakt med regelbundet.

Det stora problemet här är att det finns ett tydligt mansideal som är väldigt osunt. Som man är det viktigt att se ut på ett visst sätt, agera på ett visst sätt och gärna ska man ha haft ex antal sexpartners också. Det i sig kanske leder till att man blir mer populär bland kvinnor och får fler sexpartners men att det skulle ge någon form av långsiktig och djup tillfredsställelse är bara en illusion. Att söka efter tillfredsställelse externt - oavsett om det är att ha sex, dricka alkohol eller besegra en feminist på Twitter - är i slutändan otillfredsställande.

Jag upplever att detta är en stor grej även hos kvinnor, bara det att det tar ett annat uttryck. Män tenderar att måla upp feminismen som ett etablissemang som måste rivas och besegras. Kvinnor däremot ser hur män dominerar världen i många avseenden och ser ett patriarkat som också måste besegras. I grund och botten är detta precis samma sak; människor är missnöjda med sin tillvaro och söker yttre faktorer som måste korrigeras för att man åstadkomma lycka. Det betyder inte att det inte finns relevans i vad båda sidor säger. Men just kampen och polariseringen mellan dessa två sidor är tyvärr ett nollsummespel och kommer inte leda någon vart. Om något så kommer den leda till att människor blir ännu mer deprimerade.
__________________
Senast redigerad av Landsfadern 2020-09-04 kl. 22:21.
Citera
2020-09-04, 22:20
  #446
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av AusnahmeMensch
Fast då har du faktiskt inte en karriär. Du har ett vanligt kneg. Vilket är helt ok, tillochmed att föredra om man är kvinna. Man gör sina 8h och släpper jobbet. Vad tror du jag kommer göra imorgon på köksbordet efter frukosten? Ja just det. Det rasslade in precis Mail om ett viktigt jobb jag måste få klart innan måndag. Att ha karriär är världens största lögn och ibland önskar jag att jag hade blivit svetsare eller liknande.

Du kan med gott samvete jobba på, ta föräldraledigt när du får barn och ändå ha liknande levnadsstandard. Dock knepigt med mannen din, gäller för honom att få upp sin lön lite så att ni har möjlighet att bilda en bra familj.

Ne asså jag är bara vikarie inom hemtjänsten. Inget fel med det men det ät inget jag kommer fortsätta med. Skadade ryggen en månad in, och det är ett sjukt underbetalt och ej uppskattat arbete. Typ denna helgen har jag kväll, sen upp och jobba dag och därefter delad tur på söndag. Innan jobbade jag 6 dagar i veckan varannan vecka på det med. Nu studerar jag och håller på att starta företag med, tack och lov.

Oftast får min sambo ut allt mellan 25-30k för att han har diverse olika tillägg och bra ob på sitt arbete.
Citera
2020-09-04, 22:23
  #447
Medlem
Drozds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SalmonandEgg
Men är det kanske ett symptom istället för en kausalitet?

Så kan det mycket väl vara. Delvis symptom, delvis kausalitet gissar jag. Gudskelov var jag ung före Youporn och bredbandet....
Citera
2020-09-04, 22:24
  #448
Medlem
Ngn källa att diskutera runt? Men visst, kan spåna lite..
1. Som några varit inne på, mansöverskottet i yngre åldrar. Invandrargrabbar/värstingar som får omkull fjortisar (tröttnar delvis med åren) medan svensken är mer försiktig. Känner dock att det inte är den motorburna ungdomen på fordonsprogrammet som blir utan brudar utan försiktiga datornörden eller den ngt rundlagde killen utan några stora fritidsintressen.
2. Internetkulturen/nätdejting. Tar fram det "primitiva" i oss och gör tjejer extremt picky och killar motsatsen och tar allt de kan få (ofta inget) och "sprider sin säd". Folk lever hela sina liv på nätet, mkt stannar på chattnivån, man får ingen kemi med en profilbild, på sin höjd blir det en dejt/onenightstand..
3. Inte samma uteliv som förr/bristande mötespunkter. Hänger delvis ihop med förra. Finns inte klassiska "dansställen" längre där folk träffas, blir fulla och ihop. Tjejer och killar har olika intressen (tjejer fikar/träffar varann, killar spelar dataspel med varann). Dessutom en ökad otrygghet att röra sig ute minskar spontana tillfällen att träffas.
4. Tar längre tid idag att få jobb, måste generellt plugga först, sedan kan man flytta hemifrån när man jobbat ihop kontantinsatsen.. svårt innan att träffa folk i samma utsträckning. Många har inte en ordnad situation förrän i 30-årsåldern.. man är ungdom och skjuter upp vuxenlivet. I skolan pluggar generellt män teknik, och kvinnor vård, inte så stor träffyta på skola och jobb heller.
5. Lite annat smått och gott, som allt större skillnader i åsikter, gal/tan. Social media och annan kultur som signalerar "det perfekta förhållandet och livet", når det inte upp till det får det vara. Eller ger massa psykisk ohälsa och utbrändhet så man inte orkar träffa ngn. Utseendehets, komplex, pornografi där man ska leva upp till massa fantasier. Den svenska självständigheten, "ensam är stark". Osv.
Citera
2020-09-04, 22:36
  #449
Bannlyst
Någon rekommenderade denna dokumentär i tråden: https://youtu.be/Jt8JMQUoKto

Precis kollat in den. Väldigt intressant, må jag ändå säga. Det är som ett stort samhällsproblem över hela västvärlden, fler och fler män verkar checka ut från dejtingvärlden helt och hållet då de gett upp.

Sorglig tid vi går till mötes.
Citera
2020-09-04, 22:39
  #450
Avslutad
1. Vi har ett överskott på män i Sverige i jämförelse med till exempel Vitryssland som har ett kraftigt underskott.

2. Män i Sverige som jämställda, snälla, omtänksamma är för svenska kvinnor oattraktivt men för kvinnor från andra länder attraktivt.

3. Kvinnor i Sverige trivs bättre att leva ensamma än män och det fungerar alldeles utmärkt med hur det svenska systemet är utformat.

Slutsats: Importera eller skaffa en kvinna från ett annat land.
Citera
2020-09-04, 22:41
  #451
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av sickspeed
1. Vi har ett överskott på män i Sverige i jämförelse med till exempel Vitryssland som har ett kraftigt underskott.

2. Män i Sverige som jämställda, snälla, omtänksamma är för svenska kvinnor oattraktivt men för kvinnor från andra länder attraktivt.

3. Kvinnor i Sverige trivs bättre att leva ensamma än män och det fungerar alldeles utmärkt med hur det svenska systemet är utformat.

Slutsats: Importera eller skaffa en kvinna från ett annat land.

Detta innebär alltså slutet för etniska svenskar?
Citera
2020-09-04, 22:41
  #452
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av BaraBiffen
Lämnar ni pojkrummet och besöker platser där vanliga svensson barnfamiljer hänger, tex nöjesparker etc ser ni att majoriteten av papporna inte är några hunkar likt fotomodeller utan helt vanliga män med "dad bodies". Men låter ni sociala medier och film bygga er verklighet får ni gärna sitta kvar i er mancave och tycka synd om er själva. Ni får nämligen ingen sympati från omgivningen och samhället i stort.

Sant. Kvoten har nog alltid varit densamma, skillnaden är att problemet synliggörs idag iom sociala medier och män som ges möjlighet att tycka synd om sig själva.
Citera
2020-09-04, 22:41
  #453
Medlem
Flashbackare förstår problemet och det har ältats i 15 år på forumet. Vi vet att feminism + massinvandring => ditt liv suger. Att prata om det om och om igen leder ingenstans. Du kan läsa tusen trådar på flashback om det, det ger dig inget så sluta slösa tid på det.

Vad som krävs är att folk börjar agera. Systemet är beroende av männen de hatar, vi programmerar deras datorer, får elnätet att fungera, betalar skatten, bygger och jobbar medan Lisa jobbar som samordnare på kommunen och får sin lön betald av oss för att predika feminism. Babbarna i Sverige är här för att vi betalar dem för att komma hit. Ingen arab vill bo i ett subarktiskt klimat i ett miljonprogramsområde utan de bor där av samma anledning som svenskar bor på en oljeplattform i nordsjön.

Om du är en ensam svensk man har du inget att förlora, din familj kommer dö ut med dig och dit land kommer bli lika bortglömt som Grekernas civilisation i dagens Turkiet. Det här hände inte av en slump, staten och eliten har pushat för mångkultur och feminism och tvingat fram en samhällsförändring som satt dig i denna situation. Gör det rimliga och slåss tillbaka.

Börja gymma, bygg nätverk med män i samma situation och gör dig oberoende av systemet som hatar dig. Staten och storföretagen är din fiende. Sluta upprätthålla deras system. Konsumera minimalt, betala inte skatt, skriv buggar i din kod och lyft varenda bidrag du kan. Kontakta vården för varenda skitsak, kör långsamt i vänster körfält i rusningstrafik. Varje gång du sänker Sveriges ekonomi så är det en mindre genusvetare eller arab som staten kan finansiera.

Folk har gjort revolution igenom historien för långt mindre än det här. Vi har ett system som öppet hatar dig och du jobbar för att upprätthålla det. Sluta med det NU!

Dina förfäder var vikingar och på den tiden var det brist på singelkvinnor pga månggifte. Dina förfäder satt inte och grinade över att de inte fick en tjej, de bildade männerbund och byggde båtar och skrev in sig i historieböckerna. De satt inte hemma och åt SSRI och kastade tusentals timmar på spel. Har du ingen familj, ser du ingen framtid bli en viking, åk och bestig berg, bilda ett gäng, åk motorcykel till Kina eller delta i det ultimata äventyret, dvs kriget mot den svenska staten.

Vi har ett samhälle som kollapsar av ett virus, vi har ett ekonomiskt system som är en stor ballong och vi har ett politiskt system som desperat försöker få invandringen att fungera men trotts det är det rekordhög invandrararbetslöshet och rekordmånga skjutningar. Deras feministiska ideologi har varken gjort män eller kvinnor lyckliga samtidigt som det bryter isär samhället. Det vi lever i liknar Sovjets sista dagar och du lever i en del av Sovjet som är fullt av muslimer, du lever i Tjetjenien.

Feminismen kommer krascha när det här systemet brakar likt Grozny brakade loss för 30 år sedan. När det smäller så är män män och kvinnor kvinnor. Det finns inga feminister när det är blodigt allvar och ingen bryr sig om sin instagram när elen har gått. Din uppgift, ditt mål måste vara att förbereda dig på att vara mannen i det läget. Du ska kunna göra det som dina förfäder gjorde när det var kris. Det bästa med att leva i möra tider är att det är tider då hjältesagor skrivs. Ju mer du motarbetar systemet ju snarare är vi där.

Edit: Uppmuntrar inte till våld SÄPO!
Citera
2020-09-04, 22:52
  #454
Medlem
JustZlatans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SalmonandEgg
Detta innebär alltså slutet för etniska svenskar?

Etniska svenskar kommer dö ut ja. Det är oundvikligt. Alla etniska nationaliteter kommer dö så småningom. Därför ska man leva i nuet och om det innebär att importera en kvinna från ett annat land och få barn med denna kvinna so be it. Man lever bara en gång och nationens etniska framtid spelar mindre roll. Alla länder kommer bli en smältdeg av olika etniciteter i framtiden. Det har redan börjat i västvärlden och kommer bara bli mer och mer.

Inse fakta och börja leva era liv! Vi lever inte på 1500-talet längre!
Citera
2020-09-04, 22:53
  #455
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av SalmonandEgg
Någon rekommenderade denna dokumentär i tråden: https://youtu.be/Jt8JMQUoKto

Precis kollat in den. Väldigt intressant, må jag ändå säga. Det är som ett stort samhällsproblem över hela västvärlden, fler och fler män verkar checka ut från dejtingvärlden helt och hållet då de gett upp.

Sorglig tid vi går till mötes.
Frågan är om vi kan göra något åt det här? Jag har ju mentalt gett upp. Men jag vill ju få lite hopp igen. Men hur?

Citat:
Ursprungligen postat av SalmonandEgg
Detta innebär alltså slutet för etniska svenskar?
Ja tyvärr är det nog så. Om svenska kvinnor inte gillar svenska män så männen måste importera så skapas ju inte etniskt svenska barn mer.
Citera
2020-09-04, 22:56
  #456
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Landsfadern
Jag tror den främsta orsaken till att detta väcker så mycket känslor och att sådana som Jordan Peterson får mycket uppmärksamhet är att man letar externa faktorer till varför världen är som den är. Väldigt många män tycks gå omkring med en underliggande del av sin hjärna sökandes efter en förklaring till detta, betraktar och analyserar samhället och försöker hitta svar. Det Jordan Peterson förespråkar i sin bok är egentligen inga nya saker men när han drar slutsatsen att den feministiska rörelsen är roten till det onda så triggas väldigt många mäns hjärnor igång och helt plötsligt finns en förklaring till allt. Därtill får han också sin status som profet hos väldigt många.

Jag håller med att det är dåligt att skylla sina egna misslyckanden på externa faktorer. Jordan Peterson uppmuntrar däremot inte till att skylla på externa faktorer, som du verkar tro. Han uppmuntrar till ansvarstagande. En av hans regler är "set your own house in perfect order before you go out and criticize the world". Inte heller påstår han att "feminismen är roten till allt ont" om något så påstår han att feminismen är ett symptom på ett större problem, nämligen postmodernismens ökande inflytande. Du misrepresenterar honom här.

Jordan Peterson är uppskattad för att han talar sanning och för att han gör det med vältalighet.
__________________
Senast redigerad av RainOfMisery 2020-09-04 kl. 23:29.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in