Citat:
Ursprungligen postat av
omiga
Allmän offentlig handling - Christers inställning
Christers förhållande till
- PU
- Kallelser
- Föräldrarna (maskerat)
- Kvinnor och kamrater
- Skjutvapen
- Vallning runt Kundsträdgården / Skyddsrum
* CA önskar konfrontation med Lisbeth, Mårten och Ljubisa
* Läser inte bruna kuvert, iIrriterad på Torsten S
* CA:s vapenlicens innebar att han inte kunde köpa ammunition direkt från en handlare
IVA 16636 1-8
https://easyupload.io/kjt9a7
Vid en första anblick så argumenterar Christer till synes trovärdigt men det finns brister i hans resonemang.
Anledningen till att Christer inte lämnar in vapnet är att han inte vill bli inblandad. Christer öppnar inte bruna kuvert eftersom han vill vara ifred. Det överensstämmer med hans person, en särpräglad individ, en enstöring. Han drar paralleller med Christer Petterssons frigivning och menar att eftersom polisen är så klantig så hade Lisbeth även pekat ut honom eller vem som helst. Han vågar helt enkelt inte hjälpa till, men han är förstås oskyldig.
Hans strategi får precis motsatt effekt. Eftersom han inte lämnar in vapnet så blir han inblandad. Christer menar att han inte fått kallelserna och förefaller irriterad över att Torsten S inte lyckats hittat honom 1990. Underförstått, då hade det här redan varit avklarat. I senare förhör 2000 erkänner han att han har öppnat kuverten, han kände till kallelserna. Han kände till dem innan Torsten S sökte honom och han har sett Hans Holmér efterlysa vapen i media.
Christer efterlyser sedan en vittneskonfrontation med Lisbeth, Mårten och Ljubisa. Om Christer är gm så verkar det irrationellt. Det talar för att han är oskyldig. Men polisen tar bilder av Christer vid husrannsakan i Vedahöjden och han förstår säkert att dessa nu kommer att förevisas vittnen. Möjligen är det anledningen till att han i stället efterlyser en konfrontation.
Eller så är Christer oskyldig och hans berättelse sann. Vill bara visa på att det inte är så svårt att hitta alternativa förklaringar till hans försvar. Hans beteende får motsatt effekt till den han eftersträvar och berättelsen innehåller åtminstone en lögn, han kände till kallelserna.