Citat:
Ursprungligen postat av
Zaedrews
Som jag skrev. Den allmänna opinionen har ju lett till detta. Att folk mycket mer sällan döms till vård. För risken kanske man kan säga att de släpps ut för tidigt. Senaste exemplet är ju mannen som dödade en, skadade flera efter en julmiddag för några år sedan. Fri alltså friskförklarad efter knappt 2 år.
Men annars är det väl sant. Fängelse är nog att föredra sett till tiden där. Är ju inga direkt trevliga ena du får leva med som dessutom alltså är sjuka och kan spåra ut när som. Dessutom vårdare som kommer se dig som en jävla risk och störd. Fängelse är nog väldigt mycket bättre.
Det var extremt många år sen som relativt friska människor dömdes till vård och satt kort tid. Det var på 80-talet. Någon julmiddag vet jag inget om.
Men det är bara att kolla på större fall dom senaste 20 åren. Folk sitter väldigt länge på rättpsyk.
Vissa kommer aldrig ur den helt och vissa får även sitta inlåsta hela livet.
Daniel kommer nog aldrig att komma ut igen. Han har mycket som talar för det, dubbelmord, höll sig undan i 16 år, grundstörning från ungdomen, antagligen personlighetsstörning, verkar inte klara av att anpassa sig till ett normal tliv, nästan inga anhöriga.