2020-08-31, 13:21
  #371521
Medlem
IMBILDENs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av GaretheGOLFERbale
Självfallet kommer smittspridningen att avta om vi testar mindre. Vi kan bekämpa smittan helt om vi slutar att testa. Vi kan t.o.m. bota cancer genom samma metod. New Yorks borgmästare Andrew Cuomo har en träffsäker twitter till alla förnekare:


https://twitter.com/NYGovCuomo/status/1300090084553822209


Menade om barnen inte gick till skolan för att de inte vill coronatesta sig pga obehag.
Citera
2020-08-31, 13:23
  #371522
Moderator
Chantres avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Saundra
Källa tack.
https://sverigesradio.se/artikel/7543424
Citera
2020-08-31, 13:27
  #371523
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av arbetet
Det är ganska okontroversiellt att man ser skador inte bara på lungorna utan även i CNS och på andra ställen orsakade av hyperinflammationen som COVID19 utlöser:
/.../Läkaren hade undersökt röntgenbilder på Kjell Gardelands lungor, och konstaterade att skadorna som sjukdomen har orsakat är omöjliga att läka.
Och var det det bästa du hade att komma med? Ad Hominem!
Det är en tolkningsfråga, sjukdomen gjorde så han sattes i respirator.
Citera
2020-08-31, 13:30
  #371524
Medlem
Onlyplaydanutss avatar
Smittrapporteringen idag

  • x>690 Fler än snittet 3 senaste måndagarna, Nedgången kan vara bruten, kanske effekt från skolstarten
  • 600<x<690 Bekräftar svag nedgång, ev med liten platå.
  • 500<x<600 7:e rapportdagen på raken med lägre siffra än veckan innan, bekräftar nedgång.
  • x<500 Nedgången brantare än tidigare, tveksamt om skolstarten påverkar.
Citera
2020-08-31, 13:30
  #371525
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Chantre
https://sverigesradio.se/artikel/7543424

Finns inget på den sidan som indikerar ett renodlat salivtest(utan pinne i näsan) börjat användas.
Citera
2020-08-31, 13:32
  #371526
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Saundra
I USA har de börjat med saliv, men U-landet Sverige kommer fortsätta köra på med pinne i näsan de närmaste åren.
https://covidtrackerct.com/about-salivadirect/

X
__________________
Senast redigerad av masen123 2020-08-31 kl. 13:34. Anledning: ångrade mig
Citera
2020-08-31, 13:32
  #371527
Medlem
populopiduss avatar
Vad är era predictions för höst/vinter 2020 gällande Europa? Kommer andra länder att följa Ungern och Belgiens exempel och stänga gränserna?
Citera
2020-08-31, 13:36
  #371528
Medlem
GaretheGOLFERbales avatar
Citat:
Ursprungligen postat av IMBILDEN
Menade om barnen inte gick till skolan för att de inte vill coronatesta sig pga obehag.

De har haft månader att förbereda sig. I Los Angeles klarar man att testa alla elever, 600000 barn.

Los Angeles schools to test all 600,000 students
Citat:
In the most ambitious plan of its kind, Los Angeles Unified has announced plans to test its roughly 600,000 students and 75,000 employees as the nation’s second-largest school district prepares for the eventual return to in-person instruction.
The superintendent of Los Angeles Unified, Austin Beutner, said in a statement the program will provide regular Covid testing and contact tracing for school staff, students and families.
“Extraordinary circumstances call for extraordinary actions, and while this testing and contact tracing effort is unprecedented, it is necessary and appropriate,” Beutner said.
The testing program is set to kick off Monday, with additional services to roll out as the school year continues. Over time, testing will be available to all children and staff members in the sprawling school district that has more than 600,000 students. The district said services will also be offered to family members of students and staff who test positive for Covid-19.

källa guardian
Citera
2020-08-31, 13:38
  #371529
Medlem
Ola Schuberts avatar
Jag säger inte att Sverige kommer att klara sig bättre, ens i längden, jämfört med Norge eller Finland, för det vet vi inte, tack vare att det rör sig om en ganska trög klustersmitta, (förutom när superspridare är i farten), som verkar vara lätt att, tillfälligt, trycka ner

Men jag konstaterar bara att alla som skrivit i tråden att vi skulle få en fruktansvärd smittspridning under sommaren fick fel i det. Nu påstår istället, (samma debattörer?), att vi kommer att få en fruktansvärd smittspridning i Sverige till hösten.

Inför sommaren fanns det de i tråden som trodde att den svenska sjukvården skulle braka ihop. En dåre skickade t.o.m efter en syrgasapparat ifrån Kina. En annan dåre undrade om det var säkert att använda industriell syrgas!

Så saknar alarmisterna och högerextremisterna i tråden, fullständigt, all moral? Har ni inte ens ett litet uns av självkritik?

Själv har jag, delvis, omprövat mina ståndpunkter, och varit öppen med det. Detta beroende på att det, efter en tid, stod klart att det rör sig om en klustersmitta. En annan orsak till att jag justerat mina ståndpunkter pga utvecklingen i Qatar. Där har man rapporterat in att ca 4,2 procent av befolkningen är bekräftat smittade. För även om det skulle krävas att över 80 procent av befolkningen är naturligt immuniserad mot klustersmittan, antingen med antikroppar och/eller med T-celler så håller det inte med att inbilla sig att det går 20 ej rapporterade covid-19 fall på varje rapporterat. För smittspridningen fortsätter snabbare i Qatar än i Sverige. Låt vara att takten avtagit från när den var som högst, och nu, nyligen, börjat avta ännu mer. Men inte är 80 procent av befolkningen smittad där nu, för då skulle smittspridning, i princip, helt upphört. Snarare så rör det sig om 40-60 procent.

Med andra ord så skulle antalet rapporterade covid-19 i Sverige behöva 5 dubblas för att vi skulle uppnå en effektiv naturlig immunitet emot klustersmittan, vilket inte kommer att ske, ens om ett effektivt och säkert vaccin dröjer flera år. Jämför detta med om det rört sig om en klassisk smitta som rullat in över befolkningen som en stor våg. Då hade vi kanske haft en 50 procentig immunitet hos befolkningen som bromsat smittspridningen rejält.

Den svenska pandemiplanen uppdaterades så sent som i november 2019. Där räknade man, troligtvis, med att få möta en klassisk smitta, och Folkhälsomyndigheten agerade därefter. I våra grannländer handlade man i stället i panik. Just för att det visade sig, senare, röra sig om en klustersmitta så kanske våra grannländer agerade rätt. Men det vet vi fortfarande inte, då smittskyddsåtgärderna som de vidtog kan ha skadat den övergripande folkhälsan. Ett riktigt facit har vi först om några år.
Citera
2020-08-31, 13:40
  #371530
Moderator
Chantres avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Saundra
Finns inget på den sidan som indikerar ett renodlat salivtest(utan pinne i näsan) börjat användas.
Du kanske skulle lyssna på inslaget...

Har aldrig påstått att det är ett renodlat test utan pinne.
Citera
2020-08-31, 13:51
  #371531
Medlem
IMBILDENs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ola Schubert
J

Så saknar alarmisterna och högerextremisterna i tråden, fullständigt, all moral? Har ni inte ens ett litet uns av självkritik?

Ett riktigt facit har vi först om några år.

Är du på riktigt? Rent politiskt är det ju snarare så att ledare som är mer på vänstersidan har propagerat för stramare tyglar och mer smittkontroll. Eller menar du att Erna Solberg, Angela Merkel och Jacinda Ardern är högerextremister? Kanske är Lena Einhorn och Björn Olsen också högerextremister?

Alla som inte är på svenska socialdemokraternas linje i cornahanteringen är inte högerextremister. Däremot stämmer det ju att högerextremister i USA som vid sidan av sina White power plakat också håller upp plakat där de önskar att USA var mer som Sverige. Hur tycker du det känns?
Citera
2020-08-31, 13:52
  #371532
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Chantre
Du kanske skulle lyssna på inslaget...

Har aldrig påstått att det är ett renodlat test utan pinne.

Dom pratar om saliv och pinne i näsan, inte ett renodlat salivtest som det i USA.

Varför far du med osanning?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in