Citat:
Ursprungligen postat av
VitruvianskeMannen
Guvenören i Wisconsin har bett Trump att inte besöka staden Kenosha där en svart man sköts i ryggen av polis, och sedan 2 demonstranter sköts ihjäl av en Trump-supporter.
Man fruktar att ett besök av Trump bara eldar på motsättningarna. Men Trump tänker ändå åka dit imorgon, i ett försök att skapa ytterligare splittring och motsättningar, eftersom det är det han "lever" på och är hans enda chans i valet.
https://edition.cnn.com/2020/08/30/p...ake/index.html
Han skulle kunna fråga president Trump ifall han reser dit som president och vill hålla sig informerad om läget eller för att kampanja.
Svarar Trump att han reser dit som president, så vore det kul ifall guvernör ewers tvingade Trump träffa anhöriga till den skjuten afro amerikanen. Han skulle kunna villkora det genom att dra in polis och national garde annars.
Föreställ er denna photo-op när anhöriga talar klarspråk med Trump.
Reser han dit för att kampanja så är det guvernörens plikt att fakturera Trump för varje krona i utgift.
Då Donald är snål, tighter than a ducks ass enligt hans syster, så är det inte en chans att han betalar för sitt uppehälle.
Nej, han reser inte till Wisconsin. Bara tomt prat från president stable genius