Citat:
Ursprungligen postat av
IMBILDEN
Fullt så få tror jag inte att det är, men visst. Jag förstår att många inte kan ta så lång semester. Men då finns det andra lösningar. 10 veckors sommarlov, en veckas sportlov, en veckas höstlov och en veckas påsklov. Det är ändå fler veckor än vad folk i allmänhet har lagstadgad semester. Ändå löser alla det. Konstigt? Nej, jag tycker inte det.
Man låter far- och morföräldrar lösa det, släktingar, privata dagis. Många av alternativen faller bort om man ska hålla barnen hemma av covid anledning, men hur ska man då samtidigt kunna gå till sitt jobb (som kanske är samhällsviktigt, vilket många fler jobb är än man först tror).
Tror du på fullt allvar att ens en bråkdel av alla föräldrar är hemma med sina barn alla de där loven? Det faktum att du kan ta 8 veckor semester visar på att du verkar vara i en väldigt priviligerad situation, kul för dig, men du verkar även blivit helt verklighetsfrånvänd på samma gång.