Citat:
Ursprungligen postat av
Revolutions
Verkar finnas en hel del olika tillvägagångssätt om man googar "bankID + bedrägeri"
Ett sätt är att svara på (exempelvis) en köp och säljsida och ha tillgång till offrets personnummer genom att ha googlat det innan (varför ligger personuppgifter ute som offentlig handling ?).
Varför de är offentlig handling? Ja för att personnummret är ditt officiella "namn". Det är inte så att kännedom om personnummret skall betraktas som bevis för sin identitet. Detta är något alltför många missförstått grovt - tyvärr också folk som arbetar med säkerhet tydligen.
Citat:
"kunden" låtsas ha problem med överföringen och frågar om offret kan logga in på sitt konto för att se om pengarna överförts, men har innan påbörjat en annan session som offret loggar in på istället och ger bedragaren full access till kontot som töms på några sekunder.
Funkar det verkligen så illa? Felet är i så fall alltså att man inte säkerställer att sessionen hör ihop med den som knappar in koden i bankid. Banken/BankID har helt enkelt tvivelaktig säkerhet helt enkelt om det är så enkelt.
Om det funkar så så borde man ju kunna helt enkelt öppna en session och hoppas att offret råkar logga in just då, det är inte helt orimligt att man lyckas pricka in rätt tillfälle faktiskt - och detta helt utan att ens uppmanat någon att logga in på banken.