Citat:
Ursprungligen postat av
OnePieceGarp
Tror du att 200kg studsar så lätt? Det studsar inte alls, lol, det är touch and go och han gör detta gör reps. Dessutom, han tävlar inte så han. bryr sig inte om att ha ”rätt form” eller bevisa något. Detta är den teknik han väljer att använda och det visar bara på vilken otrolig tryckstyrka han har. Hur mycket skillnad gör rätt teknik när han behandlar 200kg med sån lätthet
Om vi talar bröststyrka, skulle Eddie Hall och Mountain klara det här med 7 fjädrar med sån lätthet?
https://youtu.be/EY1X5uTeko0
har de någon som helst chans mot honom l biceps curls?
https://youtu.be/6VOhdYcAQus
När han skivar stången på det sättet, Vi snackar nästan 400kg och varken Eddie Hall eller The Mountain har Grizzlys underarmstyrka för att kunna göra så
https://youtu.be/hMl24Ov_5GM
Visa mig The Mountain som gör något motsvarande till det här?
https://youtu.be/29agovqq1_s
"Inte studs" haha okej. Varför måste han ha kudden och varför är det så kort ROM? För att han studsar på magen.
Sen håller jag med om att det
ser imponerande ut att rulla runt 350 kg i händerna och "curla" det. Problemet är att han skapar momentum i skivstången och använder sedan det, återigen. Det sköter liksom sig själv när skivstången gungar så mycket. Sen använder han mycket momentum i vanliga curls också, eller tror du att han kan curla samma vikter i en strikt curl?
Jag säger inte att han är svag, men han är inte speciellt stark om man jämför med världseliten. Kolla t ex hans "knäböj" på 310 kg. Det är inte ens godkänt på en strongman-tävling där dom dessutom böjer mycket tyngre.
Här gör The mountain något mer imponerande:
https://youtu.be/smQAYkJW78s?t=146
Till skillnad från Grizzlys hivande så måste man faktiskt skicka iväg tunnan med armarna här efteråt. Grizzly gör sina "roddar" med magen och sedan flyger skivstången upp av sig själv på grund av kraften han utvecklar från höften/magen.