Citat:
Ursprungligen postat av
DoraF
Det är nog tveksamt, eftersom det bl a skulle innebära att Sverige har en underdödlighet två år i rad. Oavsett vilka jämförelser man gör tror jag inte att det är realistiskt med ett dödstal för helåret under 90 000 personer.
Min gissning är att det kommer att bli en överdödlighet för helåret 2020, men att den inte kommer att bli exceptionellt stor utan jämförbar med t ex 2018. Om smittspridningen fortsätter att gå ner och vi inte får fler utbrott bland riskgrupper.
Under 2018 var det två faktorer som fick dödstalen att öka: den ovanligt svåra influensan i kombination med att vaccinet inte var effektivt och den ovanligt heta sommaren.
Nåväl, vi får se. Ännu är det för tidigt att säga något om 2020.
I sammanhanget kan det vara intressant att veta att SCB:s statistik borde uppdateras senast på måndag. Då får vi reda på om trenden med underdödlighet är bruten eller om den fortsätter.
Ledsen att spräcka bubblan, men SCBs data visar att vi fortfarande har en överdödlighen på mer än 5 000 i Sverige sedan i mitten av mars, då FHM började rapportera de första covid-19dödsfallen.. Jag vet att du har en släng av matematisk dyslexi och inte klarar av att läsa Excelblad, så du får helt enkelt lita på mig (eller be någon vän visa dig).
Datan visar
inte någon meningsful nedgång i överdödlighet - tyvärr. Jag önskar att jag kunde säga att du har rätt, men det har du dessvärre inte.
Alla dessa gamlingar som påstås ha "dött MED covid inte AV".... De skulle ändå till pärleporten inom några månader hette det.. Varför har vi inte sett en underdödlighet än? De flesta dog ju i april och fram till mitten av maj. Det har gått tre månader sedan dess - var är underdödligheten?
Hur ska du förklara detta?
"Covid-19 slog till mot döende i april/maj... men enbart mot döende som hade minst 4 månader kvar att leva. Den gruppen blev hårt drabbad, så därför kommer vi se en stor underdödlighet från och september. Döende som enbart hade 2-3 månader kvar å andra sidan, blev förskonade av covid - och dog inte. Därför ser vi ingen underdödlighet under juli-augusti.
Du inser att ju längre det går innan vi börjar se någon underdödlighet i datan, desto mindre sannolikt är det att du får rätt i din tes.