Citat:
Ursprungligen postat av
raskens
Medellivslängden för de som dött med Covid är i Sverige 82.6år. Förra året var vid samma tid medellivslängden 83.1år, så små är marginalerna. Dom hade fått leva 6 månader till. I NZ har av de som "klarat" sig hälften redan dött av andra orsaker.
Lägg till alla som dör av stress och depression pga nedstängning.
Vill man måna om folkhälsan så borde man totalförbjuda rökning som döda dubbelt så många varje år. år ut och år in.
I den statistiken finns många gamla och sköra som drar upp medelåldern, ja. (I Sverige blir ju många både 90 och 100 idag.) MEN i den siffran finns även många medelålders människor inbakade, sådana som bara var 40-55 år (och ännu yngre) och som hade haft många år kvar, om de inte fått coronan.
Angående stress, så är det ju precis tvärtom. Det har varit färre hjärtattacker och slaganfall under nedstängningarna, p.g.a. att folk inte behövt bli väckta av väckarklocka, och stressa undan morgonsysslorna för att hinna till jobbet. Läste om det i en brittisk artikel; kan försöka hitta den igen om du inte tror mig.
Och angående depressioner, så är det många människor som mår dåligt på sina arbetsplatser och skolor också (t.ex. på grund av vantrivsel med arbets- och skolkamraterna), och trivs mycket bättre när de får vara ifred i sina hem.