Citat:
Ursprungligen postat av
B.R.Donut
Det tycker inte Anders Tegnell.
Likt Magnus Härenstam eller var det Brasse i Fem Myror utropar Tegnell "Fel, Fel, fel, fel!"
Är man förvånad?
"Anders Tegnell, statsepidemiolog, menar dock att det fortfarande är oklart hur smittsam en person som har covid-19 utan symtom faktiskt är och ser inga skäl till att ändra riktlinjerna för när man bör stanna hemma eller inte.
– Man har lyckats få ner spridningen på äldreboendena till extremt låga nivåer. Då är det ganska konstigt om man ska addera något, för då finns en uppenbar risk att något annat slutar fungera. Alla kan inte stanna hemma hela tiden – det går inte, säger Tegnell till SvD."
För AT verkar det fortfarande oklart varför 5700 människor har dött...
Det verkar ju onekligen vara som befarat, att asymtomatisk smittastår för en hög andel spridning. Mycket oroande och Tegnell fortsätter på sin linje, jag begriper det inte.🤦🏼♀️
Ny studie visar på nära 50% av de smittade var utan symptom.
”Åke Lundkvist, medförfattare till studien och professor i virologi vid Uppsala universitet, menar att den stora andelen asymtomatiska fall tyder på att många äldre på boendena sannolikt smittats av personal som inte känt till att de varit sjuka. De nuvarande rekommendationerna bör därför stramas upp, anser han.
- Fortfarande har vi rekommendationer att om du känner dig frisk ska du gå och jobba, även om någon är sjuk i familjen. Det skiljer från många andra länder, då man karantänar hela boenden, säger Åke Lundkvist till SvD.”
Svt.se