Citat:
Ursprungligen postat av
kostymnisse
Din jäkla huligan
Jo, mycket om där men Falken satt och det känns ju ändå inte orimligt att Kalmar vinner ikväll, vinner inte vi då ligger vi på kvalplats, torskar vi ligger vi på nedflyttningsplats.
Jag vågar inte längre tro på segrar, bättre att vara pessimist från start och bli positivt överraskad. Förr var jag alltid optimist för att iaf får ha roligt innan men alla besvikelser har ändrat mig där.
Ikväll vet man iaf att folk i diverse forum etc kommer skrika
"Varför startar Sargon när CK finns på bänken", att den sistnämnde inte är redo för 90 kommer inte spela nån roll...
Laget känns ändå rätt givet faktiskt. Jag tror Jakob fortsätter som mittback framför Calisir och att Bjärsa är tillbaka.
Surt såklart att Giorgi inte är redo än.
Varför startar han inte? Har folk så jävla svårt att förstå att utnyttja 5 byten? Starta honom och låt honom spela så länge han känner att han orkar, få ut så många minuter som möjligt av det bästa laget. Det är lika viktigt eller t o m viktigare att få en bra start på en match, det här med att spara det bästa till sist ifall det behövs är dumt.