Citat:
Ursprungligen postat av
Ms-X
Moa Lundgren är på tok för ojämn och dessutom mentalt ostabil för att platsa i ett stafettlag. Hon kan göra en strålande insats men hon kan också förstöra chanserna till medalj för Sverige. Är det någon som jag inte vill se i ett svenskt stafettlag så är det Moa.
Håller med i din poäng. Det finns sådana vibbar. Att det blir pannkaka vill vi ju inte, lite det jag känner med Linn Svahn oxå. Vill ha lite mer kött på benen för att känna mig trygg i att välja henne oavsett. Hon skulle förvisso kunna passa på en startsträcka. Tror Linn har bäst chans där för henne personligen, för laget? Nja, dessutom har jag för mig att fristilsvarianten på banan är något tuffare. Det är inte precis Falun sträcka 3-4 anno 2015.
Citat:
Ursprungligen postat av
Johanhaa
Man får räkna prestationen mot dom andra som gick i vågan och ska inte heller glömma att hon öppna väldigt hårt den gången så hade kunnat maximera bättre om hon inte jagat någon bonus eller vad det var i början.. tycker alla hennes 3 klassika distanslopp förra året är intressanta och bara lite utvecklng på det så är hon aktuell för stafetten
Stina var väl WC fyra och SM två innan VM 2015 på distans restulat som är väldigt bra
Tror inte jagandet av bonus gjorde något negativt i det stora hela. Mm, om man väljer Linn så känns hon tryggare på str 1 än str 4.
Ja, just det. Lite utveckling. Och det behövs starter i mer än sprintar för att se det.
Som jag minns det var väl Stina väldigt given som slutkvinna.