Citat:
Ursprungligen postat av
Pica-pikant
Fascinerande varelser de där barnen. I flera månader är de så hyperresistanta att de trots stora barngrupper inomhus hela dagarna med stor samhällspridning bara lyckas ta död på en enda av landets 172 000 grundskollärare. Sen börjar de som genom trolleri bli hypersmittsamma, givetvis anges denna magiska tidpunkt ske om cirka Två Veckor™
Att det bara har dött några få lärare ( om det nu är så ) betyder ju inte att barn inte smittar? Mängder av lärare har varit sjukskrivna under våren men då arbetsgivare endast kunnat anmäla misstänkt covid-smitta om det skett då man varit i contakt med någon konstaterat smittad har anmälningarna inte gått igenom. Dessutom fick endast de svårt sjuka testas om de blev inlagda. De har inte testat eleverna eller alla de lärare som varit sjuka så det är inte möjligt att säga att barn inte smittar.
En färsk studie från Sydkorea visar på att barn mellan 10-19 år smittar lika mycket som vuxna. Att smittas av covid-19 medför i vissa fall att man blir långtidssjuk och det förefaller drabba dem som inte blir så svårt sjuka utan kan vårdas i hemmet.