Citat:
Ursprungligen postat av
Lulle333
Har lyssnat lite på systerns förhör på YouTube, och för mig framstår hon lite "vag" på nåt sätt. Ved frågan om Wilma inte fick bo hos sin mamma sa hon bara "jag vet inte - hon sa nej". Jag tänker at NÅT vet hon, men vill inte säga.
Tyckte som dig i Youtube klippet, och mammans del i förhöret är ännu mer flyktigt.
Läser man däremot Fup förhöret med systern, som själv lever under skyddad identitet, så är systern mera rakt på sak.
Tydligt är mamman förvägrat Wilma att bo hos henne, mamman framstår inte som någon stark och
klok förälder och bortförklarar svårigheterna mellan Wilma o pojkvännen.
Inte heller socialsekreteraren--Hannas mamma,tycks inte heller inse att Wilma och pojkvännen
har ett destruktivt förhållande utan hon bara uppfattar det lite tjafs mellan dem trots att pojkvännen örfilar Wilma.
Hanna tycks gilla pojkvännen mycket och trekantar vid behov.
Wilmas mamma reagerar märkligt när hon får veta om trekant som hennes dotter berättar om, mamman säger bara att det inte var så bra att den tredje partnern är en vännina till Wilma.
Wilma verkar vara en oerfaren och väldigt godtrogen flicka, en mamma borde bli förskräckt över att höra hur pojkvännen lekar sexlekar med unga Wilma.
Biologiske pappan och systern är väl mest normala och med rätt vuxen-tänk, men ingen har tåga att stoppa Wilmas relation med den olämplige pojkvännen.
Förstår inte hur en mamma kan vara så
diffus, hon borde ta hem dottern till sig och styra upp Wilmas tillvaro med hjälp att den biologiske pappan. NU är allt försent, även pojkvännen har blinda föräldrar, har ingen insyn alls i hur deras
son missbrukar porr och droger.
Ett otäckt exempel på när föräldrar inte tar ansvar och hjälper sina barn.
Varningstecknen fanns men ingen såg