Citat:
Ursprungligen postat av
VolvoSonett
Det är inte tillåtet för en Polis att bruka övervåld i en icke hotfull situation. Min poäng är att lagen inte tillämpas i fall där poliser missköter sig, de kommer undan med precis allting.
Övervåld är en term som polishatande rättshaveristtomtar kör med endast. Juridiskt existerar inget som heter " övervåld".
Om en polis använder otillåtet våld/mer våld än situationen tydligt krävde så kan det handla om vållande av kroppsskada eller misshandel exempelvis.
Vad gäller våldsanvändning så får polisen använda det våld som är inom ramen för försvarligt resp icke uppenbart oförsvarligt, beroende på om det är en laga befogenhets eller nödvärnssituation.
Våldstrappan är lite förenklat: Handkraft-Batong/Spray-Skjutvapen.
I detta fall har simpel handkraft nyttjats, en nedläggning, vanligt rutiningripande. Att sedan suggan råkade slå sig är inte polisens fel, däremot är det suggans fel att ingripandet mot henne blev, för det hade lätt kunnat undvikas om hon gett fan i att störa polisens arbete.