Citat:
Ursprungligen postat av
ParMobil
Jodå, men jag håller alltid god distans till alla andra. Handsprit i fickan osv. Om jag skall hämta paket, så går jag bara in om det är tomt i butiken. Vi beställer all mat och vin till dörren.
Har varit på restaurang, men bara om man kan sitta 2 meter från närmsta sällskap.
Självklart finns det en liten liten risk att man har otrolig otur och blir smittad, men den lilla risken är jag beredd att ta. Att bli smittad utomhus på avstånd, ser jag som högst osannolikt. Då hade inte situationen sett ut som den gör just nu i Sverige.
Varken jag eller någon i min familj tillhör någon riskgrupp, men jag gör det för att inte bidra till smittspridningen. Om alla följt mitt exempel så hade vi haft en situation som i norge nu.
Jag är själv extremt försiktig, så gott det går bland andra när jag handlar. Jag tillhör inte någon riskgrupp själv men delar hushåll med en som gör det. Jag bryr mig inte om mig själv utan det jag bryr mig om är att inte smitta andra, precis som ni i er familj. All heder åt er.
Jag har precis varit ute och handlat och när jag skulle betala stod där fyra medelålders kvinnor tätt i en grupp mindre än en meter ifrån mig. De pratade och skrattade och jag hörde att de var trister från västra götaland.
Jag vände mig om och sa till dem att hålla avstånd. Istället för att vänligt backa sa en av dem att - vi står ju en meter ifrån dig? Jag svarade skarpt - det begriper ni väl själva. Jag pallade inte förklara att markeringarna på golvet innebär en person per markering osv. inte en grupp om fyra per markering.
De respekterade min tillsägelse iaf och väntade med att packa ner sina varor tills jag var klar. Jag är själv en medelålders kvinna men jag ser yngre ut samtidigt som jag är kanska modemedveten. Det kanske gjorde så att de inte fortsatte tjafsa med mig, jag vet inte.
Jag kunde ju dessutom påpekat att de inte ens är från Skåne och att de ju inte vet något om hur min situation är? Jag har sagt till flertalet personer när jag stått i kö i affären, inte en enda gång har kassabiträdet sagt något. Ytterst slappt och irriterande.