Citat:
Ursprungligen postat av
trazke
Hur många foliehattar har du på dig? Det går inte att mörka siffrorna i Sverige. Sverige har med största sannolikhet en väldigt hög immunitet i befolkningen nu. Det känns betryggande att vi har kört på i samma spår hela tiden då det knappast väntar oss några överraskningar framöver.
Klart det går
Alla som testas efter 30 dagar räknas inte.
De som inte samkörs med regionerna kommer inte med.
Skillnad på att dö med eller av Covid19.
På vilket sätt skulle det inte att gå att mörka i Sverige? BRÅ har ju mörkat hur mycket som helst med invandringen om man läser på Tino's facebook det han presenterar.
Det finns inget som stödjer att Sverige skulle ha immunitet.
Men det är ju något som du får bevisa som sagt.
De allra flesta studier om antikroppar har i överlag visat att en liten majoritet får det, och om man får det så är det under en kortare period på ett par månader, och även FHM egna rapporter om antikroppar visar att Sthlm har omkring 10% och Sverige som helhet runt 4%.
Så vart kommer immunitet snacket ifrån?
Falsk trygghetsbild för att värdena sjunker?
Jag förstår varför folk på Facebook tycker och känner som att Sverige är ett nytt nordkorea med tanke på hur Sverige styrs av extrem statligpropaganda.