Citat:
Ursprungligen postat av
ParMobil
J
I Sverige är det visar med all tydlighet att vissa regioner har nekat iva till folk som faktiskt överlevt med rätt behandling. Det betyder dock inte att detta har skett/sker i alla regioner med alla patienter över en viss ålder.
Alla människor med lite förståelse för iva-vård vet att alla inte klarar av den.
Dock är det inhumant att neka någon som skulle dra nytta av den vården.
Helt sant. Viss IVA-vård kan vara för mycket för vissa patienter (som andningshjälp, medan dropp inte känns som en jobbig behandling direkt om man inte är superförvirrad och sliter ut det), och i solklara fall ska man klart inte plåga folk.
Men som du säger, vi har offrat massa osolklara fall. Det finns dem som nekats IVA och överlevt utan behandling! Då blir man lite rädd. Det betyder att det finns ganska många som skulle behövt mer behandling men dog istället.
Vi verkade ju gå på en hård mall vem som skulle få vård, byggd på kronologisk och inte biologisk ålder. Under covids peak fanns ingen över 70 på vare sig IMA eller IVA här. Dvs relativt innan friska 71-åringar bara nekades pga ålder. Det är jättesvårt att veta vad folk hade för hälsa innan, det kan man inte bara kolla journalen för. Herregud, när min faster var bara 70 joggade hon 1 mil om dagen.
Man behöver inte förneka att inte alla klarar IVA, och man kan samtidigt tro att för få fick IVA. De flesta här klarar inte att hålla de två tankarna i huvudet samtidigt men du fixade det.