Citat:
Ursprungligen postat av
TrumpIsPresident
Du svarade inte på min fråga, är det fel att ANTIFA och andra terrororganisationer är dom största fienderna för USA just nu?
Frågan är inte riktad mot mig men jag har i alla fall den kontroversiella åsikten att Covid-19 är en större fiende för USA just nu. Senaste siffran säger 132.000 döda hur många har ANTIFA och vänsterextrema terrororganisationer dödat? Wikipedia säger ca 25 döda under protester i USA men det beror säkert lite på hur man räknar. Tror inte att man kan kopppla dessa direkt till ANTIFA heller för den delen.
https://en.wikipedia.org/wiki/George_Floyd_protests
Citat:
Ursprungligen postat av
TrumpIsPresident
Folk stöttar BLM som syfte inte som organisation och Amerikanerna stöttar verkligen inga av dess vänsterextrema syften, inte heller stöttar amerikaner ANTIFA.
Frågan vara hur många som "support the BLM moment". Vilka vänsterextrema syften hävdar du att man inte stöttar och vad baserar du det på?
Citat:
Ursprungligen postat av
TrumpIsPresident
Att du tar polls som en bra källa för stå för dig. Majoriteten av Amerikaner bor inte i LA, NY, Seattle eller Chicago där stödet för dessa terrorister är som störst

Jag tror polls är ett användbart verktyg för att följa opinion ja. Aldrig 100% förståss men en bra fingervisning. Bättre än att göra en massa påstånden om "så här är det!" utan att understödja det med annat än sin egen åsikt. Till och med i valet 2016 hade polls betydligt mer rätt än de hade fel. Att tomtar på CNN och MSNBC tror att en vinst är stensäker när man leder nationellt med så liten marginal somClinton gjorde är en annan sak.
Just den undersökningen jag citerade är inte utförd bara i liberala storstäder:
Citat:
we surveyed 9,654 U.S. adults on June 4-10, 2020. Everyone who took
part is a member of Pew Research Center’s American Trends Panel (ATP), an online survey panel
that is recruited through national, random sampling of residential addresses. This way, nearly all
U.S. adults have a chance of selection. The survey is weighted to be representative of the U.S. adult
population by gender, race, ethnicity, partisan affiliation, education and other categories.
https://www.pewsocialtrends.org/wp-content/uploads/sites/3/2020/06/PSDT_06.12.20_protest_fullreport.pdf
Citat:
Ursprungligen postat av
TrumpIsPresident
Sedan ligger Trump på samma approval som Obama vad det nu spelar för roll? Bor du också i USA eftersom du verkar så insatt...?
Trump har spelat upp situationen som ett kulturkrig och delar upp landet ännu hårdare än tidigare. Det är en minst sagt vansklig strategi om man inte har folket med sig. Du tror inte Trumps approval spelar någon roll när han ställer upp för omval?
https://projects.fivethirtyeight.com/trump-approval-ratings/
Du kan scrolla ner lite och jämföra Trumps popularitet med andra presidenter här. Han har inte under något tillfälle ännu haft samma approval som Obama just nu ligger han 7.3% efter 40.7 vs 48 vid samma tidpunkt under Obamas pressidentperiod det är en rejäl skillnad.
Men det är lugnt det finns polls för dig med! Konservativa rasmussen har lyckats producera lite siffror som lär falla dig i smaken:
https://www.outono.net/elentir/2020/06/08/a-poll-reveals-americans-poor-opinion-about-antifa-after-riots/
Nej, jag bor på Filippinerna numera. Jag har besökt USA flera gånger, har släkt och vänner där både Trumpälskare och Berniebros. Funderade på att skaffa green card och flytta dit i min ungdom men insåg att livet som knegare är tryggare i Sverige.