Citat:
Ursprungligen postat av
outoftheblue
Vill man ha evigt liv så är det bara att gå med i Svenska kyrkan. Evigt liv är nämligen en central tes i deras lära. Men att kräva av staten att de ska ge alla evigt liv är absurt eftersom kyrkan och staten numera har separerat. Det är kyrkan, inte staten, som sköter evigheten.
Det är underligt hur starkt vissa reagerar mot covid som dödsorsak samtidigt som andra dödsfall inte intresserar dem det minsta. Dödsfallen i covid används som slagträn för nåt annat, gud vet vad.
C19-dödligheten är ny och tillkommer på den redan etablerade, ny dödlighet är alltid mer oroande initialt då den kan leda till ökad dödlighet för populationen och är svårt att relatera till då man inte vet exakt hur man skyddar sig eller vilken risk man tar om man utsätter sig för den.
Relativisera kan man göra när sjukdomen är etablerad och utredd, tills dess tar man det mycket försiktigt med nya smittor då de kan slå illa mot individen och samhället.
Förstår man inte ovanstående så är ens funderingar inte djupa nog, det är inte förvånande då de flesta är ytliga i vår samtid oavsett om de är intelligenta eller korkade, att man sedan kan jämföra med grannarna som var i samma läge initialt gör ju att den svenska dödligheten till stor del just nu verkar var totalt onödig.