Citat:
Ursprungligen postat av
L-illuminato
Tycker personligen att man hantera
Måns Säebbö (sp?) situationen ganska dåligt efter att Benj försvann skulle man lätt kunnat suttit på en spelare man skulle kunna släppa för att ett par miljoner utomalnds även om han mest bara fått agera inhoppare.
Nu blev det ju nästan som att han blev sparkad vet inte om han betedde sig illa eller försökte spela ut blåvitt mot någon utländsk intressent i sina förhandlingar.
Finns det någon offensiv kraft som står på tur i juniorleden nu (som åtminstone varit kallad till u-landslagsläger?)
Tja, tycker då inte det agerades speciellt dåligt där. Det lät som vi sparkade honom medan det helt enkelt bara var så att han var utan kontrakt och dessutom bara hade u21 som lag.
Underifrån är det Vilhelmsson som väl får anses närmast en plats, han har varit med i u17-landslaget iaf. Gjorde även ett mål som inhoppare mot Astrio i cupen ifjol även om det givetvis är skillnad på ett div.4 motstånd i underläge 3-0 än att stånga sig igenom ett allsvenskt försvar.
Vilhelmsson var dock bara 15år vid tillfället och fyller 17 i höst.
Kan säkerligen få något inhopp under säsongen, speciellt om vi inte värvar in nåt mer framåt.
Citat:
Ursprungligen postat av
mikeymikey
Måns Saebbö platsade ju inte i Gais heller dit han hamnade när Blåvitt nekade honom kontrakt. Minns att Måns tyckte att det var ingen större skillnad på lagen, nu harvar han väl runt i Trollhättan i division 1.
Personligen har jag ingen vidare koll på hans kvaliteter.
Målet mot Sirius fick många att tro lite väl mycket om honom, det var bra gjort såklart men likt en förkrossande majoritet av ungdomsspelare vi släppt vidare visar han inte några direkta elitkvalitéer efteråt heller.
Hade han varit av tillräckligt god kvalité hade han kunnat prestera i Gais iaf och åtminstone blivit plockad av nåt annat superettanlag efter tiden där...