Citat:
Ursprungligen postat av
cucciola
Det var inte det som var poängen. Poängen var att läkare är tidspressade som de är, du kan knappast begära att de ska sitta på sin fritid och läsa en massa forskning som du har gett dem.
Och är det äldre läkare så läser de inte lika obehindrat på engelska som yngre människor gör, de har inte vuxit upp med engelsk media på det sättet.
Kraven på läkare är höga, jag vet. 70 timmars arbetsvecka är inget ovanligt. Fortbildning är centralt inom yrket och ny forskning poppar upp titt som tätt, inte bara rent medicinskt utan också juridiskt. Läkare som inte kan engelska kan inte ta till sig den nya informationen och är därför snäppet sämre än de som kan.
Har en för sverige rätt ovanlig blodsjukdom, talassemi, som de flesta läkare jag träffat inte känt till. Det har gjort att jag många gånger sett förfarandet och min tillit till de yngre läkarna har hittils varit större. De erkänner att de inte känner till sjukdomen och googlar lite, frågar och jämför med sina databaser. De äldre skriver ner det på en lapp sen ska man sluta prata.