Citat:
Ursprungligen postat av
bradgardsindianen
Men kvinnor som börjar komma i klimakteriet kan få torra slemhinnor. En del får små sår utan att behöva ha sex, men givetvis kan det väl lättare bli sår vid sex. Det är ganska normalt alltså. En del tar östrogentillskott medan andra inte gör detpå grund av ökad risk för blodpropp. 45 år är kanske tidigt att börja komma i klimakteriet men det är ju individuellt, LW kanske började menstruera i tidig ålder också?
En annan förklaring kan ju vara att hon inte hade något emot att ha sex när hon menstruerade. Mensen var ju inget problem för henne, det hadehon ju specifikt nämnt för en väninna, att hon var glad att ha ganska problemfria menstruationer som inte hindrade henne i något, jämfört med de som då får kramp, mår illa eller liknande.
Så det är inte givet alls att det är så onormalt att blöda när man har sex. Vet man att man har mens springer man väl inte till läkare eller gyn för att det kommer lite blodnär man pippar? Likaså om man vet att man har torra slemhinnor på grund av klimakteriet eller annat (exvis sköldkörtelproblem)? Hon kanske hade glidmedel vanligtvis men inte med sig i skogen eller hos SD?
Jo, visst kanske Lena hade klimakteriebesvär.
Men barnmorskan, andra älskare, fynd i tvättkorgen, filten och Lenas trosor och trosskydd; allt talar för att det inte stämmer. Inga blodfynd har hittats i säng, eller på andra ställen i huset, varken i SDs eller Lenas. Det finns inget som talar för de ymniga blödningar som SD och HD har vittnat om.
Du glömmer väl inte att blödningarna var så rikliga att det såg ut som att det var litervis (vilket det naturligtvis inte var sa SD efteråt) i hela hans ansikte. Det kom även på hans krage.
Och i rätten drog han plötsligt tillbaka allt om det rikliga blödandet. Då hade det minskat så mycket att det knappt syntes, ofta inte alls. Kanske lite rött på pappret när man torkade av sig. Där kastade han HD under bussen. Hon fick sitta där ensam med sin berättelse, medan han själv läser FUP för att veta vad han ska säga i rätten.
Jag har väldigt svårt att tro att Lena inte skulle gå till en gynekolog för att utesluta allvarlig sjukdom. Hon borde minst ha berättat för barnmorskan och dessutom skulle barnmorskan med all sannolikhet kunna se att slemhinnorna var mycket torra och skriva ut något åt Lena. Om Lena hade berättat ör barnmorskan om sina besvär, skulle hon säkert ta cellprov och skicka Lena till en läkare.
Ingen har hört något om dessa besvär från Lena utom HD.
Lena pratade med sina vänner om allt och lite till. Det finns inga sådan berättelser.
Berättelsen om blödnngarna är en lögn.
Blödningarna har motbevisats i rätten på flera olika sätt.