Citat:
Ursprungligen postat av
futuro
Om nu viruset har en förmåga att mutera lokalt, vilket Chigaco-exemplet och Göteborg visar på. Hur blir det då med antikroppar? Fungerar Stockholm-antikropparna mot Gbg-viruset och tvärt om? Varför så tyst om mutationen i Göteborg? Varför så tyst om mutationer överhuvudtaget?
I Kina tror man att antikroppar från den kinesiska varianten inte kunde stå emot den europeiska/amerikanska varianten som nyligen kom in i Peking? They will be defenseless som man sa i Kina.
Jag tror att ingen vet med säkerhet eller ens undersökt om det är samma mutationer med dom andra säsongsinfluensorna.
2020 blev året när vi slutade lita på experter. En del sa masker andra inga masker. Sa en epidimiolog något dök det upp andra epidemiologer, virologer, pensionerade epidemiologer och epidemihistoriker i all oändlighet som hade egna synpunkter. Och då har jag inte ens nämnt fåtöjexpertsalarmisterna på Flashback.
Det enda som är säkert är att hela jordens befolkning aldrig avlidit i en sådan här säsongsinfluensaepidemi och att vi kommer att stå starka även om några nittioåriga analfabeter på äldreboenden i förorten som ändå skulle dött inom en vecka stryker med.