Citat:
Ursprungligen postat av
kazangas
Tidsaspekten?
Innan vi började testa i större omfattning minskade redan antalet allvarligt sjuka. Och antalet på IVA sjönk.
När vi sedan ökade antalet test, ökade antalet bekräftat smittade.
Men antalet allvarligt sjuka och patienter höll sig på samma minskade trendlinje.
Så vad har tidsaspekten med detta att göra?
Exakt det jag skrev.
Det går inte att säga att antalet bekräftade smittade vecka x har ett direkt samband med antalet allvarligt sjuka vecka x (och än mindre vecka x-1).
Om vi just nu har 100 allvarligt sjuka, så har den mängden inget att göra med hur många som testar positivt NU. Dessa 100 har i någon mån att göra med hur många som skulle ha testat positivt för 2-5 veckor sedan. Och hur många det skulle ha varit har vi ingen aning om.
Och så skall vi komma ihåg att så länge man inte testar asymptomatiska kontakter så är det väldigt vanskligt att utläsa något alls.
Och också om vi hade denna närmast perfekta testning så har det visat sig att det fortfarande är svårt att förutspå vårdbehovet 3-4 veckor framåt. Kluster. Du kan ha en stor grupp som är lindrigt sjuka som du vet om, men det behövs bara en asymptomatisk superspridare som råkar träffa många som blir allvarligt sjuka för att du skall få ett stort inflöde. Och denna asymptomatiska superspridare kan själva vara en person med större
risk för att bli allvarligt sjuk, men som av någon anledning förblir asymptomatisk och därför aldrig testas i ett Sverige-scenario.
Av Estlands <2000 fall är åtminstone 27 stycken (~20 i behov av vård, 3 av dessa döda) resultatet av ett kluster orsakat av en asymptomatisk spridare (som dessutom testade negativt åtminstone 2 ggr). Så enskilda fall av
asymptomatisk smitta kan påverka väldigt mycket, och väldigt oförutsägbart.
Men tillbaka till Sverige, och vad jag är rädd har hänt:
Jag tror att tidsaspekten mellan smittspridning och synlig effekt inom vården och som dödstal är betydligt längre än de 5+5 dagar som mediantiderna för inkubation resp. allvarlig sjukdom skulle ge vid handen. Jag misstänker att det snarare är något i stil med 4-8 veckor.
Detta skulle rimma väl med en ordentlig nedgång i fall som ett resultat av att folk faktiskt var försiktiga och minskade kontakter i mars-april.
När Sverige började testa mer så blev jag först inte så orolig över de höga (>500/dag) talen. Jag tänkte att det väl fanns ett uppdämmt behov, ett stort gammalt isberg om ni så vill, att beta av. Men antalet konstaterade smittad verkar inte gå ner (vilket jag hade förväntat mig och hoppats på), om något så verkar det snarare öka. Och samtidigt läser jag om att många regioner fortfarande har alldeles för snäva indikationer.
Jag har heller inte märkt att Sverige skulle ha ändrat sina rekommendationer för folk som känner sig sjuka, är konstaterat positiva, eller är kontakter till folk som är positiva. Jag vet inte vad det här betyder, men jag är rädd för att det springer omkring folk a- och pre-symptomatiska och "lever som vanligt", för bara för att mamma/make/bästa vännen är konstaterat sjuk så behöver ju inte jag göra något.