Citat:
Ursprungligen postat av
sinewave
Mina större positioner är dock så tråkiga att de är därför också tråkiga att skriva om då jag där är väldigt lång med betydligt större summor (men någon annan gnällde så jag avslöjade samtliga dessa för några veckor sedan). Bäst position är i OMXS30, Olja och i Nasdaq 100. Dessa togs dock i mars och som jag skrev till en annan användare blir det bara tramsigt skryt att dra upp dessa. Se annars mina inlägg från i mars där jag skrev om vändningen av trend iom stängning över EMA21 osv.
Vilka positioner har du tagit?
Du har skrivit om exakt 0 köp och 0 sälj av 0 anledningar.
Dina långa positioner verkar vettigare. Har själv skrivit om oljan ett par ggr i andra trådar, dock sålt den nu då jag nöjde mig när den var lite över 40$ fatet. Tyckte det räckte plus att allt pekade på att uppgången skulle sakta ner (vilket den också gjorde). Dock fortsatt haft Heating Oil, Gasoline och Low Sulphur Gasoil som jag sålde alltihop idag. Köpte dom istället då dom inte haft lika kraftiga uppgångar som oljan, tyckte det fanns mer att hämta där. Även haft Elterminer då elpriserna gick kraftigt ner pga pandemin, har väl gått upp 40% sen dess, låg som mest 50% plus, börjar fundera på att sälja dom snart. Även kortat Lumber och Tesla i förrgår. Båda har enligt mig haft en alltför kraftig uppgång det senaste och dom började visa tecken på att gå neråt. Tyvärr tog det en dag längre än jag trodde, men ligger plus nu i alla fall.
Kortade igår 7 aktier i OMXS30, var lite tidigt ute men det ordnade sig idag.
Så där har du mina nuvarande positioner, sålt av de mesta aktierna senaste veckan, får väl se om det fortsätter uppåt eller om det är dags för ett nedställ, i vilket fall som helst har jag tjänat min hacka i år så kommer antagligen ta det lugnt resten av året om inte vix går över 50 igen. Gör det det blir det antagligen mer handel igen.
Tog väl egentligen inte med särskilt mycket om exakt varför jag handlade allt, orkar inte skriva allt för varenda en, är det nån specifik som är av intresse kanske jag kan ta det mer utförligt. Är egentligen inte intresserad av att skriva vad jag handlar och varför för det mesta.
Men som sagt, TA är jag väldigt försiktig med att handla på kortsiktigt, funkar som sagt väldigt dåligt. Du kanske har andra erfarenheter av det men dina kortsiktiga affärer i denna tråden ger tyvärr inte det intrycket.
Citat:
Ursprungligen postat av
syserror
Vanliga US marknaden stänger här 00:00 Dubai tid. Kan fortsätta handla den 4h till 04 i after hour market. Japan öppnar även 04, Kina typ 05:30.
Detta är i grunden perfekt tid börja handla EU och US terminer när man vet hur Asien ser ut.
Dock idag var det faktiskt så allt negativt kom in när EU öppnade först. Men i flesta fall är det bästa komma in med med trade på natten före allt. Men i slutändan är det volym och ATR som blir viktiga.
Detta är 100% min erfarenhet också. Handlar nästan uteslutande swingtrading numer, helt gett upp daytrading. Fick det helt enkelt inte att funka, gått otroligt mycket bättre sen dess även innan pandemin började och det blev skitlätt att tjäna pengar. Hoppas vix hoppar upp igen, allra helst på en 10-20% nedgång så det blir lätt igen. Hittar nada aktier som är intressanta att gå lång i nu.