Citat:
Ursprungligen postat av
HateWreck
Om du behandlat sömnproblem m stilnoct i många år och skött medicineringen ska det inte vara några större problem att få ut dagtigslugnande av din läkare.
Stesolid, Sobril eller Oxascand är alla bättre alternativ än Stilnoct.
Stilnoct är som redan nämnts rätt oberäknelig om du ska hålla dig vaken.
Speciellt i situationer där du är bland människor.
Även om du själv känner dig hyfsat normal så är det väldigt lätt att andra märker att du beter dig märkligt.
Bla hallucinationer kan förekomma även vid låg dos.. Inte bra alls.
Jag har alltid skött mina mediciner och jag kommer självklart fortsätta att göra det. Jag har det omdöme som krävs för att kunna handskas med den här typen av medicinering.
Psykläkaren som skriver ut min Concerta är inte förtjust i benzo. Min VC-läkare som skriver ut Stilnoct och Oxynorm är inte heller förtjust i benzo. Även om ja skulle lyckas få min VC-läkare att skriva ut benzo s är jag rädd att psykläkaren har något emot det och att jag då riskerar min Concerta som är väldigt viktig för mig.
Mitt mål med medicin är att jag ska bli så normal som möjligt så att jag kan möta andra människor. Som det är nu så blir jag extremt nervös. Det syns så tydligt vilket gör att andra noterar det och kollar på mig som om jag vore konstig. Detta förvärrar min sociala fobi. Jag kämpar verkligen med att försöka tänka inombords att jag ska hålla mig lugn, men ju mer jag tänker på det desto mer nervös blir jag. Det är helt omöjligt för mig att inte tänka på det. Jag kan inte känna mig avslappnad med andra människor.
Jag får aldrig till en naturlig ögonkontakt. Jag flackar med blicken något enormt och får ett stressat kroppsspråk.. Jag blir så nervös att t o m motparten blir obekväm.
På grund av min ADHD så har jag alltid pratat överdrivet mycket, berättar för mycket om mig själv, pratar forcerat för att nämna några exempel. Det har gjort att jag aldrig passat in. Man blir sedd som konstig och folk tycker att sådana som mig är jobbiga.