Citat:
Ursprungligen postat av
Arne.Anka
ställ en högtalare vid kudden så behöver du inte ha så hög volym alternativt kuddhögtalare.
Hur högt det blir hos grannarna är omöjligt att säga, alltifrån väldigt störande till ingenting alls.
Nej just det går inte eftersom om mina högtalare kommer för nära routern så börjar dom knastra och spraka. Men ändå ett tips som ledde till en lösning ..
Jag laddade ner 12 h white noise och "Sam Harris on Free Will (Joe Rogan Experience #543)"
http://www.youtube.com/watch?v=aAnlBW5INYg till min telefon och tejpade hörlurar med både bruset och deras lugna konversation på högsta volym precis utanför öronpropparna.
Denna idé var värd en hel del. Nu kan jag förmodligen alltid sova ostört till jag vaknar, även om folk sparkar igen dörrar eller pga skällande hundar som grannar. Upp till 40 decibels dämpning är en hel del, plus väggar, madrasser och annat. Om väggarna dämpar 40 decibel och propparna med 40 och sen bruset och pratet tillsammans som når mina trumhinnor är 40, så måste det nästan till ett pistolskott hos grannen för att överrösta och komma över 120 decibel.
Konstigt att vården aldrig kan komma med något bra någon jäkla gång. De är efterblivna, eller så bryr dom sig inte.