Citat:
En mycket bra reflexion som borde skrivas ut i Arial bold, 34 punkter, och tejpas fast på skrivbordet hos varje seriös Palmespanare. För att mötesscenariot i någon form ska ha någon trovärdighet måste Lisbeth antingen ljuga eller ha lämnat ett vittnesmål som är hemligt för allmänheten.
Ja, och skulle hon medvetet ljuga måste det gälla något som är för henne (eller till nöds, nationens) intresse, men knappast att en påflugen okänd farbror ville småprata och inte fick det och som straff öppnade eld mot dem.
---
Citat:
Idén att SE efter att ha lyckats smyga ut obemärkt för att spana på LOP skulle välja att skynda sig in bakvägen och stämpla ut (och på så sätt binda sig till tid och plats för mordet) är förstås fortsatt skrattretande dum, men det har ju inte stört TP eller hans lärljungar tidigare.
Just den idén är så seriöst vansinnigt att man häpnar. Om nu människan kan smyga omkring obemärkt på stan och skugga paret Palme, vad kan det finnas för ens astronomisk avlägsen anledning till att ta sig in på sitt kontor och mycket tydligt annonsera typ "ja då går jag STIG ENGSTRÖM nu ut på Sveavägen, ja jag går alltså ut dig nu, precis på SVEAVÄGEN ja, hejdå nu går jag alltså ut på gatan här, jag Stig (som planerar att begå mord inom en halv minut), hejdå, (skott ekar på gatan). Slut."
----
Citat:
Finns även en mikroskopisk chans att avspisningen skedde EFTER utstämplingen men då är man tillbaka på att han redan haft vapnet med sig (vilket ju i och för sig är en given parameter i det fiktiva scenariot han beskrev: "Avvisade och vända ryggen åt, blir några av oss förbannade. Om då någon av oss går omkring med ett vapen...")
Jag föreställer mig just att SE:s betraktelse om detta gäller just "tilltala - avsnäst - kränkt - skott" som en händelse och inte något utsträckt scenario.
Det går ju att ställa upp diverse teorier kring där Lisbeth Palme medvetet väljer att dölja information, men inget sådant går att kombinera med bara en för dem okänd smått berusad farbror som klänger på dem.
---
Citat:
Det går naturligtvis inte att säga att hon INTE har förträngt det, det är förstås omöjligt att säga om någonting. Men så vitt jag vet så beskriver hon ju situationen omedelbart före mordet som att hon hör vad hon tror är smällare från barn och hon vänder sig till Olof för att kommentera just det.
Det vill säga, hon verkar ha en minnesbild över situationen strax innan och att förträngt ett kortare samtal med en person som sedan omedelbart mördar sin make känns om inte annat långsökt.