Citat:
Ursprungligen postat av
HarryScheinen
Du väljer att inte tro på det scenariot, inte värre än så - givetvis HELT okej.
HO behöver inte blåljuga. Han kan minnas fel, han kan minnas halvfel? Och, ännu en gång, det där småpratet KAN ha ägt rum, men, men hur länge småpratade de? 15-45 sekunder eller två tre minuter? Att minnas hur länge ett småprat varade är typ omöjligt att fastställa ur minnet? 30 sekunder kan så klart uppfattas som 2-3 minuter, det har ju till viss del att göra med HUR man upplever småpratet - är det ointressant, jätteintressant, lyssnar man pliktskyldigt och av artighet, var HO så kissnödig att varje sekund upplevdes som en smärre evighet?
Som sagt, jag har aldrig hört någon vän/bekant berätta om ett småprat de haft, som varat i 20-30 sekunder. De svarar alltid "ett par minuter typ, eller, nån minut typ". Det är ju inlärt sen gammalt, sitter i ryggen att man svarar så?
Sen återstår som sagt varför SE till Bergström 860301 säger att han INTE pratade med HO kvällen innan, utan sa att han gick direkt ut på Sveavägen? Det är ju även rimligt att tänka sig, att HO inte riktigt minns om han pratade med HO den aktuella kvällen eller inte, men antar/utgår ifrån det. Det behöver ju inte finnas något motiv bakom hans svar? Förstår du hur jag resonerar?
Som sagt, som jag skrev ett par sidor tillbaka. Nog är det väl allra vanligast att när man pratar med vandra i småkonversation så "sticker" tiden iväg mer än vad man tror. Följande tar ca. 15 sek. att läsa.
"Hej Henry. Ikväll har jag jobbat över. Jag var tvungen att avsluta ett jobb jag påbörjat. Imorgon åker jag med familjen till fjällen. Nej, nu har jag lite bråttom. Jag ska med tunnelbanan mot Mörby. Ha det bra. Vi ses.
I detta scenario står bara Henry där och lyssnar, men ett samtal/småkonversation funkar inte riktigt så. Man ställer följdfrågor, lyssnar, tänker efter, stakar sig, bekräftar etc. Att avsluta ett samtal tar 20 sek. Minst! Samtalet måste ha ägt rum då HO kommer ihåg vad de pratade om, och jag kan inte se hur samtalet skulle kunna ta mindre än 1 minut. Visst, han kan fortfarande hinna med att utföra gärningen - men att han skulle vara grandmannen kan vi nog utesluta. SE som GM är FULL av sådana här tveksamheter, varav en eller ett par kan man ha överseende med. Men alla tillsammans gör att jag har extremt svårt att se honom som GM. Om något så borde det vara dessa som KP skulle ha redovisat för. Istället ljuger han, medvetet eller omedvetet, när han säger att han stämplar ut EFTER han pratat med HO. DET stämmer inte!