Citat:
Ursprungligen postat av
Drullknull
Tack gode gud för att vi inte stängt ner landet som fascisterna velat. Det finns ingen anledning att överreagera på en pandemi som inte är svårare än en jobbig influensa. På sikt bör dödligheten öka ytterligare, jämför med Belgien och New York, det finns mycket fläsk att bränna av.
Jag tror personligen att Sverige spelar ett oerhört högt spel som just nu ser ut gå illa. Enligt vad jag har förstått från personer som rapporterar från Sverige, så är majoriteten av äldre mycket noga med social distansering. De håller sig inne och undviker att träffa vänner och familj. Detta i direkt motsats till de flesta mellan 15-50 år som formligen skiter i det och sitter på uteserveringar med polare utan att bry sig. Barer och restauranger ser i princip ut som vanligt på kvällarna..
Smittspridningen ökar nu ganska kraftigt och om man ser till utvecklingen i andra länder så vore det MYCKET förvånande om detta inte börjar synas i dödsstatistiken snart. Om man dessutom plockar in sociala händelser som studentfiranden och diverse demonstrationer i ekvationen så inser alla att antalet smittade snart kommer öka ÄNNU mer.
Jag TROR att när Sverige kommer upp i över 1,500 smittade per dag så kommer Sverige införa någon form av restriktioner. Det skulle kunna ske redan i Juni. Jag hoppas verkligen att ni slipper den typ av 'spike' som vi fick här i UK. Antagligen är det bara temperaturen som räddar er just nu, annars hade ni redan varit där, för när antalet smittade når en viss nivå drar det iväg
oerhört fort.
Jag hoppas verkligen att jag har fel, men det Sverige pysslar med just nu kan sluta riktigt illa.
https://forumfiles.com/J5eeL3A5o8/Screenshot_2020-06-18_at_06.50.59_png