2020-06-18, 00:13
  #46729
Medlem
Bara som tex på hur tingsrätten delar sin syn på åklagarens syn på att det inte kan finnas andra nycklar än de tre..
Är olyckligt.

Bara här på fb kunde vi slå snabbt hål på det.

Finns flera saker man kan slå hål på när det gäller åklagarens bevisningen.
Finns flera saker man kan slå hål på när det gäller försvarets bevisning.

Hoppas att fallet så snabbt som möjligt kommer upp i HR.

All kärlek.
Vila i frid,Wilma ❤️
Citera
2020-06-18, 00:39
  #46730
Avslutad
Varför tror folk han kommer frias av HR om domen överklagas? Han kommer få samma dom. Bevisen är övertygande.

I andra fall två HR ändrat domen har bevisen varit otillräckliga och skapat viss tvivel. Titta på Abbe Blattelito tillexempel. Han blev friad från mord på grund av att man inte visste om det va han eller hon som drogat sig till döds. På grund av hennes bakgrund, dvs. att hon använt droger på egen hand förut, samma drog som hon dog av så kan det rimligen varit hon som döda sig själv även om det förmodligen va Abbe. Det fanns alltså rimlig alternativ förklaring.

Här är det solklart att ett mord begåtts av T. Allt pekar mot honom och inget annat. Man kan dra en saga och berätta om hur hon ramlade och tappade huvudet eller att polisen planterat alltihop men hur rimligt är det? Även om det fanns någon medhjälpare så betyder inte det att T är oskyldig

Han är helt körd
Citera
2020-06-18, 00:52
  #46731
Medlem
Novotars avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Picasso2
Det fetade... han sa ju så i rättegången. Ni kommer aldrig lösa mordet... Hur vet han att det var ett mord? Just mord? Hon gick ju ut ur lägenheten, med huvud och allt, och försvann. Enligt både advokat och Sonny så vet man ju inte hur hon avlidit. Att hon är avliden är ju klarlagt med tanke på hennes huvud som återfanns i Ts garderob. Men hur vet T att det var just ett MORD? Klurigt...
För att han gjort det. Han VET var kroppen finns eller inte längre finns. Bilskrot, syra...?
Citera
2020-06-18, 01:13
  #46732
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Rubar
Chansen/risken för psykvård är nog inte alls minimal sett till det bisarra brottet/hanteringen av huvudet och det faktum att p7:an förordade stor sökning.
Domstol avgör när psykvård kan upphöra om det finns föreskrift för särskild utskrivningsprövning, annars ej.
Nog inte många alls som ej döms till vård om rpu visat på allvarlig psykisk störning.
Har dödsorsaken verkligen till fullo klargjorts. Har ej följt fallet i detalj men uppfattat det som att så inte är fallet.
HR kan då komma fram till att mord ej kan styrkas. Och han kommer undan med 2 år.
Om du inte har följt fallet bör du nog inte kommentera. Det finns ingen alternativ förklaring. Han blir dömd även i högre instanser.

Kan bli rättspsyk men osäker.
Citera
2020-06-18, 01:32
  #46733
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Rubar
Chansen/risken för psykvård är nog inte alls minimal sett till det bisarra brottet/hanteringen av huvudet och det faktum att p7:an förordade stor sökning.
Domstol avgör när psykvård kan upphöra om det finns föreskrift för särskild utskrivningsprövning, annars ej.
Nog inte många alls som ej döms till vård om rpu visat på allvarlig psykisk störning.
Har dödsorsaken verkligen till fullo klargjorts. Har ej följt fallet i detalj men uppfattat det som att så inte är fallet.
HR kan då komma fram till att mord ej kan styrkas. Och han kommer undan med 2 år.

Många P7 som anger misstänkt allvarlig störning, men det betyder inte att RPU anger det samma.
Dessutom kan man få fängelse ändå vid synnerliga skäl och domstolen har flera saker att beakta vid påföljdsvalet.


Citat:
BrB 30 kap 6 § Den som har begått ett brott under påverkan av en allvarlig psykisk störning ska i första hand dömas till en annan påföljd än fängelse. Rätten får döma till fängelse endast om det finns synnerliga skäl. Vid bedömningen av om det finns sådana skäl ska rätten beakta


om brottet har ett högt straffvärde,
om den tilltalade saknar eller har ett begränsat behov av psykiatrisk vård,
om den tilltalade i anslutning till brottet själv har vållat sitt tillstånd genom rus eller på något annat liknande sätt, samt omständigheterna i övrigt.


[S2]Rätten får inte döma till fängelse, om den tilltalade till följd av den allvarliga psykiska störningen har saknat förmåga att inse gärningens innebörd eller att anpassa sitt handlande efter en sådan insikt. Detta gäller dock inte om den tilltalade har vållat sin bristande förmåga på det sätt som anges i första stycket 3.




BrB
Citat:
[Kap 31]3 § Lider den som har begått ett brott, för vilket påföljden inte bedöms kunna stanna vid böter, av en allvarlig psykisk störning, får rätten överlämna honom till rättspsykiatrisk vård, om det med hänsyn till hans psykiska tillstånd och personliga förhållanden i övrigt är påkallat att han är intagen på en sjuk- vårdsinrättning för psykiatrisk vård, som är förenad med frihetsberövande och annat tvång.

[S2]Har brottet begåtts under påverkan av en allvarlig psykisk störning, får rätten besluta att särskild utskrivningsprövning enligt lagen (1991:1129) om rättspsykiatrisk vård skall äga rum vid vården, om det till följd av den psykiska störningen finns risk för att han återfaller i brottslighet, som är av allvarligt slag.

[S3]Om det med hänsyn till den tilltalades tidigare brottslighet eller av andra särskilda skäl är påkallat, får rätten i samband med överlämnande till rättspsykiatrisk vård döma till annan påföljd, dock inte fängelse eller överlämnande till annan särskild vård.

Kan inte tänka mig att en dömd mördare får något annat än rättspsykiatrisk vård med särskild utskrivningsprövning.
Nej, dödsorsaken är inte fastställd vilket du borde veta men sannolikt handlar det om trubbigt våld i den grad som resulterat i att hon avled. Olycka eller annat är upp till honom att tala om men det är väl sent för det nu. Så blodbilden i lägenheten vittnar om brutalt våld likaså hennes huvud.
Citera
2020-06-18, 01:46
  #46734
Medlem
Novotars avatar
Lyssnade på xpressens röstförhör av åklagaren/T. Önskar han var i USA på förhör. Little shit! Bad attitude guy! Undrar vad kompisarna säger/tänker ”tuff kille” Nope!
Invandrare slaktar en svensk tjej, kapar huvudet som souvenir och hånflinar! This guy’s going to get it.
Citera
2020-06-18, 01:51
  #46735
Medlem
Willow1s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SweKingCalle
nä knappast troligt va ?

Det finns faktist några sådana fall. Finfördelning av muskler och kött mm och sen krossa skelettet med tung hammare.
Citera
2020-06-18, 06:06
  #46736
Medlem
Bambambis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Snoken19
Bara som tex på hur tingsrätten delar sin syn på åklagarens syn på att det inte kan finnas andra nycklar än de tre..
Är olyckligt.

Bara här på fb kunde vi slå snabbt hål på det.

Finns flera saker man kan slå hål på när det gäller åklagarens bevisningen.
Finns flera saker man kan slå hål på när det gäller försvarets bevisning.

Hoppas att fallet så snabbt som möjligt kommer upp i HR.

All kärlek.
Vila i frid,Wilma ❤️
Slagit hål på antalet nycklar? 🤔
Å nejdå, finns inget som tyder/bevisar att fler nycklar...hon har vägrat tidigare att lämna nycklar när de gjort slut så hur klingar det ihop med att.
hon påstås ha gjort nya? 🤔
Knappast logiskt..
Bråket/misshandeln skedde innan han åkte till Ljungskile.
Citera
2020-06-18, 07:09
  #46737
Medlem
Trollsvanss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av konstapel
Det har varit så mycket länge att fastighetsägaren enligt lag måste ha ditt samtycke för tillgång till lägenheten. Något "huvudnyckelsystem" har inte existerat sen åtminstone 60- 70-talet. Du och den du svarar på kanske gör bäst i att komma in i det 21:a århundradet?


Nu är jag lite sen på att svara. Men ja du kanske borde komma in i matchen själv. Jag länkade tom till hyresgästföreningen angående det du själv skriver om samtycke.

Men du menar att alla människor gör saker enligt lag?

Hos oss existerar ingen huvudnyckel. Om någon ska in i en lägenhet här måste du hänga en nyckel i ett fack i dörren efter att vi givit vårt samtycke. Hos min vän kan fastighetsskötaren traska in med huvudnyckeln hur mycket han vill om han är en sjuk jävel och inte bryr sig om lagen.

Vad är det som säger att ingen skulle kunna missbruka en huvudnyckel där det finns?
Du menar att ingen i sverige någonsin gjort det? Snälla du.

Om T ville så tviviel så kunde han dragit en historia om hur huvudnyckel använts av någon.
Han kunde fått ihop en historia bra mycket bättre än den han hade.
Tycker du inte själv det?
Citera
2020-06-18, 08:31
  #46738
Avstängd
Beatrice Rämsell - vilken jävla värdelös floppadvokat.

Hon bara ljuger o fantiserar - undrar om hon ljuger så hon tror sig själv?

Ex-pojkvännen bör släppas fri eftersom det inte är klart hur, när eller var Wilma dog. Det menade advokaten Beatrice Rämsell som också riktade kritik mot utredningen.
Advokaten Beatrice Rämsell gick steg för steg igenom den berättelse som åklagaren lagt fram. Men hon inledde med att kritisera polis och åklagare för att ha låst sig för tidigt vid ex-pojkvännen, som greps ett par dagar efter att Wilma anmäldes försvunnen.
T
OCH INGEN BRYDDE SIG OM VAD HON SA - det blev Bara Skit Av Alltihop - o Tisho Ahmed sitter i häktet och har ingenting att säga till om o måste bara lyda plitarna - även de plitar som inte är muzlimer.

Kan man som Allah-trogen bli mer misslyckad'

Vem vill ha denna kvinnlige advokat som ingen lyssnar på o det går käpprätt åthelvete för klienten
men debiteringsmässigt har hon gjort lyftet.
Citera
2020-06-18, 08:34
  #46739
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Lady-C
Nu kan man höra Tishkos riktiga röst (ej förvrängd): https://newsonthegotoday.com/980koz

Tack för denna!

Jag ligger lite efter i tråden men var tvungen att citera direkt. Det är ju uppenbart att han ljuger. Man hör det på tonläget, hur han många gånger sväljer/harklar sig. Dessutom vid två tillfällen eller om det var fler, så småskrattar han. Tecken på att blir osäker och inte riktigt vet hur han ska uttrycka sig "liksom". Vid flertal tillfällen svarar han jättefort på åklagarens funderingar, nästan innan åklagaren hunnit prata färdigt. Tolkar även hans "fniss" som hånande. Han vet vad som har hänt. Det är övertydligt.

Vi kan ju tacka att TR såg och kände samma sak, och att T verkar, ursäkta uttrycket, jävligt värdelös på att ljuga. Självsäkerhet han visar i sitt yttre försvinner plötsligt i hans uttalande. 🙊
Citera
2020-06-18, 08:37
  #46740
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av swimmingpool
Vad fanns det för bevis?

Du går alltså in i en tråd på 4000 sidor och klarar inte ens av att läsa vad det står där du skriver kommentaren?
Läs en tidning. Läs första inlägget i tråden.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in