2020-06-17, 03:27
  #142453
Medlem
andersaanderssonas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av goseigen
Det är mycket svårt att tro att Annette Kohut är inblandad på något sätt.

För att det skall vara någon mening att ha henne på plats måste konspiratörer ha känt till vad Palme skulle göra, inklusive vilken väg han skulle ta från bion. Men förmodligen är hon på jobbet av en slump, den att Henry Olofsson ville spela bridge. Olofsson och Kohut måste rimligtvis ha kommit överens om det här tidigare under dagen och på Olofssons alternativ.

Resultatet av det är att om hon är inblandad så har vi att göra med en större konspiration där det inte egentligen spelar någon roll vem som arbetar var, för de är alla insyltade, och det är inte troligt.

Teorin om att hon skall ha släppt in mördaren, eller kört iväg med honom gör som jag förstår det att Engström inte gärna kan vara skyldig. Han skulle då ha gått in i huset Skandiahuset igen, sedan ut, och så in igen vid huvudingången, alternativt ha åkt iväg bara för att vända om och ta sig in i huset.

Min gissning är att Kohuts vittnesmål är hemligt för att där finns andra pikanta uppgifter.
Kohuts vittnesmål löd under förundersökningssekretess. Precis som alla andra förhör som inte släpptes i samband med CP-rättegångarna.

Har skrivit flera gånger nu. Men jag upprepar. Gunnar Wall hävdar på sin blogg att Ölvebro till honom sagt att förhören från Skandia släpptes av misstag. Men att det i Kohuts fall fungerade.

Sven Anér har pratat med AK. Här är hans version av Kohuts förhör.

http://runeberg.org/palmenytt/1993/0045.html

Citat.

Jag ringde då Annette, som inte
förstod vad som var så hemligt med hennes
berättelse. Hon hade väl sagt ungefär
detsamma som sina kolleger, menade hon.
Såvida det inte var den röda bilen
polisen hade hakat upp sig på... Utförliga
uppgifter om denna röda bil finns med i
hennes förhör, försäkrade Annette, som
dock inte ens själv fått se protokollet.

Slut citat.

Min tro är att det inte finns någonting i detta förhör som tillför något utöver de andra väktarnas. Enbart konfirmation av deras uppgifter. Med undantag för den röda bilen.

Numera är det ju bara att kräva att få ut förhöret.
Citera
2020-06-17, 03:36
  #142454
Moderator
Schlesiens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kajhahne
Sedan när aspirerade Holmér på att bli rikspolischef?
Antagligen redan på 1960-talet.

Det finns en intressant del av Carl Perssons memoarer som avhandlar Hans Holmér. Visserligen skriven 1990 med ett facit i hand men där står hur och varför Persson tappade förtroendet för Holmér när Holmér var nytillträdd SÄK-chef. Även annan västeuropeisk säkerhetspolis var misstänksamma mot honom och ville inte utbyta informationer med honom.

Han gav ett opålitligt intryck, satte sig själv och sin egen karriär i centrum, visade dålig taktkänsla och dåligt omdöme.
__________________
Senast redigerad av Schlesien 2020-06-17 kl. 04:07.
Citera
2020-06-17, 03:38
  #142455
Medlem
goseigens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av andersaanderssona
Kohuts vittnesmål löd under förundersökningssekretess. Precis som alla andra förhör som inte släpptes i samband med CP-rättegångarna.

Har skrivit flera gånger nu. Men jag upprepar. Gunnar Wall hävdar på sin blogg att Ölvebro till honom sagt att förhören från Skandia släpptes av misstag. Men att det i Kohuts fall fungerade.

...

Min tro är att det inte finns någonting i detta förhör som tillför något utöver de andra väktarnas. Enbart konfirmation av deras uppgifter. Med undantag för den röda bilen...

Tack för informationen.
Citera
2020-06-17, 04:06
  #142456
Medlem
andersaanderssonas avatar
https://www.expressen.se/nyheter/bekannelsebrevet-jag-mordade-palme/

Citat.

Här är ”bekännelsebreven” som Palmeåklagaren hoppades skulle lösa mordgåtan.

Någon som skriver:

”Det är jag som har mördat Palme men mej får ni inte tag på.”

Men som också handlar om ”kålrötter”, ”morötter” och Palmes jordbrukspolitik.

Breven ledde fram till en omfattande utredning där bland annat fem av Skandiamannens släktingar DNA-testades i jakten på brevskrivarens identitet.



Det aktuella breven hade enligt Palmeåklagaren Petersson ”grund” för att kopplas till Engström och ledde under våren 2020 fram till DNA-tester av fem av Engströms släktingar i syfte att försöka binda hans DNA till breven.


I brevet till en vän i Småland beskrev sig Engström endast som ett viktigt vittne till mordet:

”Om ni vill så gör jag gärna en resumé runt alla tossigheter vid och runt Palme-mordet. En inside-information med många komiska detaljer - mitt i allvaret. Jag är ett av polisens kronvittnen och befann mig 20 meter ifrån mordplatsen när skotten föll.”

Slut citat.

Detta visar att det nu är möjligt att få ut material efter att förundersökningen är nedlagd.
Citera
2020-06-17, 04:06
  #142457
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av I-van-Toer
Folk verkar ha glömt att mediekåta mytomaner gärna vill vara med i media. Som när Lee Harvey Oswald slogs med anti-Castro-kubaner efter att ha delat ut flygblad i New Orleans. Efter det hade han inget som helst emot att få vara med i media och berätta "sin sida" av det hela. Sen sitter Folke Rydén i Veckans Brotts och är förbluffad över att SE ringde till SVT och fick vara med i Rapport och berätta "sin sida" av det hela. Hallå Folke! Någon där?

WDSU Archives: WDSU interview with Lee Harvey Oswald in 1963
https://www.youtube.com/watch?v=tInqL3g6vJw
Oswald gjorde inte intervjun för att han var "mediakåt". Han gjorde intervjun för att han ingick i ett CIA-program med syftet att infiltrera/svärta ned Fair Play For Cuba Committee. Gruffet utanför International Trade Mart var iscensatt just i det syftet. Ett gruff han berättade om i ett brev till FPCC's huvudkontor i New York en vecka INNAN det hände.

Citat:
Stig Engström berättar från brottsplatsen i april 1986
https://www.svtplay.se/video/27110777/veckans-brott/veckans-brott-extra-34-ar-med-palmemordet-sasong-1-stig-engstrom-berattar-fran-brottsplatsen-i-april -1986?start=auto

Sen att det skiljer en jävla massa mellan båda fallen är en sak. Men en sak är densamma, en mytoman är ofta en linslus.
Fast Oswald var varken mytoman eller linslus, så din jämförelse blir ju i bästa fall bara rent nonsens.

Citat:
Människor är så oerhört jävla historielösa idag
Det var DU som sa det.

Citat:
så man köper den officiella versionen som alltid presenteras.
Har du tagit del av någon gallup avseende SE som GM?

Vad gäller Oswald som GM i mordet på JFK så har opinionen i USA legat under 50/50 så länge jag har tittat.

Citat:
Detta är bara två liknande fall i världshistorien.
Och du har fortfarande inte presenterat en enda likhet.

Citat:
FY FAN!
Exakt.
Citera
2020-06-17, 04:23
  #142458
Medlem
goseigens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Scholdpadda
Normalt brukar jag inte tro på sammansvärjningar, men när det kommer till mordet på Olof Palme tror jag att det rör sig om en mindre sammansvärjning dvs konspiration. Troligen mellan 3 - 5 individer inblandade med koppling till SÄPO, Polisen eller militären. Dessutom tycker jag att Sydafrika spåret är mycket stark.

Varken Skandiamannen eller Christer Petersson dödade Palme, det är jag helt övertygad om.
Mördarna var flera och använde sig av walkie talkie och dessutom hade man kanske en bil som väntade på de. Det var en vältränad och kraftig snubbe som sköt Palme och helt iskallt gick upp över trapporna där väntade en bil och de drog iväg. Man hade span och full koll på Palme dessförinnan, så han var troligen totalt övervakad. Efter mordet fanns det dels stor okunskap och dels stor mörkläggning pga massa olika faktorer som vilseledde från riktiga spåren.


Vad tror ni andra kan det stämma ??

Professionella mord av en organisation kan nog ofta gå till så.

Jag har förstås ingen reell vetskap om det eftersom jag inte är med i Mossad eller liknande, men det bästa är nog om grupperna som arbetar är så små som möjligt, och har så lite överblick som möjligt över den totala verksamheten.

Man kan tänka sig att man har en liten grupp politiker och militärer i toppen som beslutar, och sedan en chef som utser lämpliga operatörer. Rent teoretiskt räcker det väl med en person på plats, fast det går förstås svårligen ihop med att man ska ta en bil därifrån. För en ensam mördare blir det också svårare att finna en lämplig plats, såvida det inte är en stockholmare som redan har mycket god kännedom av hur staden ser ut. Utomsocknes måste ha en karta och reka en tid före ett eventuellt attentat.

Kanske att valet av ammunition och antalet skott tyder på att det kan ha varit en liten svensk grupp som tröttnat på Palme, och att de kanske inte var några hejdlöst vana yrkesmördare.

Är det en sådan konspiration har de, som du säger, förstås spanat vid Palmes bostad, kunnat konstatera att han inte hade livvakter och beslutat sig för att försöka. Det viktigaste blir att man måste kunna kommunicera med de som sitter i bilen, så att de vet vart de ska åka.
Citera
2020-06-17, 04:40
  #142459
Medlem
I-van-Toers avatar
Problemet med exakt allt som inträffat i fallet Palmemordet är att människor pratar förbi varandra. Detta har pågått sedan mordnatten och det är bara att lyssna på LAC-bandet som en första introduktion. Lyssna igenom det, ni som aldrig gjort det, så förstår ni vad jag menar. Sen tog HH över och resten är historia. När något sådant inträffar så är det första minuterna och timmarna helt avgörande, om det inte kommer ett erkännande många år senare. Vilket det nästan aldrig gör rent historiskt. Drygt 34 år och det blir så klart en konspiration. En ensam GM hade pratat vid mun ganska tidigt och skrutit. En organisation kan hålla tyst för evigt.

För övrigt är fantombilden mest lik Anthony White. Den nedan. Men det är bara en slump. Så alla som följt Sydafrika-spåret har varit fel ute.

Fantombilden
https://i0.wp.com/www.nyhetsspeilet.no/wp-content/uploads/2016/02/bilde-nr-2-fantombilde.jpg

Anthony White
https://d.cdn-expressen.se/images/db/f8/dbf8689c7d0347b7b723a515c3d41469/16x9/450.jpg

Näsan, munnen och hakan är en slump. Så har det fortsatt i PU genom åren. Palmemordet kommer aldrig att lösas.
Citera
2020-06-17, 05:03
  #142460
Medlem
andersaanderssonas avatar
Min uppfattning är att mordet riktigt skriker om att fånga tillfället i flykten. Mordet är inte resultatet av en långvarig planering för då skulle det gått till på ett annat sätt. Eftersom här är det paret Palme som bestämmer händelseutvecklingen, inte mördaren. Alla kan tänka sig alternativet att hejda en taxi. Hur skulle mördaren hunnit med där? Vilket visar att tillvägagångsättet vid mordet innehöll en väldig mängd variabler som var omöjliga att förutse. Skulle mördaren slagit till om de haft sällskap med Mårten och Ingrid?

Och då kommer vi fram till följande. Förhör med LP 931103. Och en av gåtorna i MOP.

https://gunnarwall.files.wordpress.com/2019/04/fc3b6rhc3b6r-med-lisbeth-palme-3-november-1993.pdf

Citat.

Tillfrågad om förföljelsen ökade de _sista 6 månaderna så ansåg Lisbeth Palme att
den då ökade till ett crescendo/. Förföljelsen skedde i media. Dom sista veckorna
innan mordet hade dom talat om det, vilket dom i vanliga fall inte gjorde. Man
kan inte utesluta att förföljelsen kan ha påverkat någon våldsbenägen människa.

Slut citat.

Hur kunde man komma fram till beslutet att man skulle promenera hem till GS utan livvakter. OP var långt ifrån en aningslös person eller dum i huvudet. Han hade genom åren även fått ett antal lektioner av de som ansvarade för hans säkerhet. Vilket finns redovisat. För mig är det obegripligt.
Citera
2020-06-17, 05:28
  #142461
Moderator
Schlesiens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Westrogothia
Visst kan SE ge intryck av att vara självgod, men obehaglig? Inte alls, och vad KP sa om att han "hånade" polisen är ju vidrigt, tvärtom hade väl många redan då börjat få intryck av att PU var en pajasutredning, vilket vi i efterhand vet var just vad det var. SE hade ju själv upplevt det från första parkett, tro fan att han var kritisk till polisens dåliga kunskaper i pusslande.
Det tycker jag är en intressant synpunkt. Krister Petersson kallar i juni 2020 det för att Engström hånar polisen. Samtidigt säger Petersson bl a att vittne LJ och vittne YN behandlades styvmoderligt av polisen och sågar tidigare PU på en rad punkter.
Citera
2020-06-17, 05:37
  #142462
Medlem
Gratis121s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Scholdpadda
Normalt brukar jag inte tro på sammansvärjningar, men när det kommer till mordet på Olof Palme tror jag att det rör sig om en mindre sammansvärjning dvs konspiration. Troligen mellan 3 - 5 individer inblandade med koppling till SÄPO, Polisen eller militären. Dessutom tycker jag att Sydafrika spåret är mycket stark.

Varken Skandiamannen eller Christer Petersson dödade Palme, det är jag helt övertygad om.
Mördarna var flera och använde sig av walkie talkie och dessutom hade man kanske en bil som väntade på de. Det var en vältränad och kraftig snubbe som sköt Palme och helt iskallt gick upp över trapporna där väntade en bil och de drog iväg. Man hade span och full koll på Palme dessförinnan, så han var troligen totalt övervakad. Efter mordet fanns det dels stor okunskap och dels stor mörkläggning pga massa olika faktorer som vilseledde från riktiga spåren.


Vad tror ni andra kan det stämma ??

Det mest troliga faktiskt, men bilen som han i så fall åkte iväg med fanns nog lite längre bort i så fall.
Jag är också väldigt skeptisk till SE som GM. Men helt rätt att utreda honom i o m dennes närvaro på platsen som så få verkar kunna styrka.

Inte så konstigt att mordet skedde, stämningen inom militär och säkert Säpo också var hätsk bla pga Palmes ubåts retorik.

Pga att militären ansåg att Palme lät ryska ubåtar åka fritt in och ut på svenskt territorium så var det nog så stor anledning att få Palme ur vägen eftersom det skulle ändra totalt den militära balansen mellan öst och väst rent geografiskt om man lät sovjet få tillträden till vårt territorium, det ligger på Säpos bord att undersöka eventuellt spioneri a sovjets räkning och om man misstänkta Palme för det så skulle det spela viktiga kort i ryssarnas händer och därmed var det nog så stor anledning att få bort honom.

Motivet var solklart, frågan är bara vem man fick att utföra själva mordet?

Fy tusan om det skulle ha kommit fram att Palme var under sovjets inflytande!
Det hade blivit ramaskri!
Inte konstigt att Holmer sa att det skulle skakat Sverige i dess grundvalar om sanningen kommit fram.

Militär personer och ibland opposition i riksdag försökte ju en tid innan mordet hävda att Palmes gick sovjets ärende i ubåtsfrågan men det bet inte ute bland folket så det gick inte att få bort Palme å annat sett än likvidation.
Säkert försökte de genom att hota honom, för att få honom att avgå men den gick inte heller.
Citera
2020-06-17, 05:49
  #142463
Medlem
andersaanderssonas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TashunkeWitko
”Inte alls säker på att han är mördaren.” Hans Melander, spaningsledare (https://www.expressen.se/tv/nyheter/hans-melander-jag-ar-inte-alls-helt-saker/), efter PK.
Jag vet. Jag läste det själv.

Däremot har HM sagt följande.

Palmegruppens spaningsledare Hans Melander ställer sig bakom palmeåklagaren Krister Peterssons uttalande att han kommer att lösa mordet på statsministern. Det är första gången som spaningsledaren kommenterar fallet i så positiva ordalag.
– Jag tror vi kommer att lyckas, säger han till Veckans brott.

https://www.svt.se/nyheter/inrikes/spaningsledaren-staller-sig-bakom-palmeaklagaren-tror-vi-kommer-att-lyckas



Dessutom har KP vid flera tillfällen påpekat att han och Hans Melander är överens. Man har gemensamt kommit fram till det som presenterades före pressträffen.
Citera
2020-06-17, 06:11
  #142464
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av onopono
Vad gäller Oswald som GM i mordet på JFK så har opinionen i USA legat under 50/50 så länge jag har tittat.
Beror ju iofs på vilka man frågar. Om man går till de mest lågutbildade segmenten som fattiga svarta (en notoriskt konspirationstroende demografi) eller rednecks som bor i husvagn, dyrkar sydstatsflaggan och surfar på pickupflak, kommer man med säkerhet upp i >90% konspiration / <10% Oswald. Helt i linje med hur de skulle positionera sig angående månlandningen, vaccin, 9/11 eller corona vs 5G, med andra ord - på max avstånd från allt vad officiella versioner heter. Skulle man däremot fråga alla Mensa-medlemmar eller alla som lämnat Harvard med toppbetyg får man sannolikt det omvända förhållandet i samtliga exempel.

I Sverige har vi inte samma gigantiska socioekonomiska klyftor (och i den mån de börjat växa fram är det en ny och migrationsrelaterad företeelse), och Palmefallet har heller inte samma enkla binära uppdelning i två alternativ där det å ena sidan finns en monolitisk officiell version motsvarande LHO, och å andra sidan valfri Grassy Knoll-variant med hur många ingredienser man nu vill ha på pizzan. Istället har vi en hel loppmarknad av olika blankslitna teorier och spår utan skarp gräns mellan vare sig lone nut/konspiration eller officiell version/pöbelns version. Myndigheterna har presenterat två olika lone nut-case som på varsitt sätt är deprimerande svaga, och som inte utesluter eventuella konspirationer ens enlogt dem själva. Till detta kan läggas att myndigheterna fläckvis själva snöat in på konspirationsspår som t ex PKK och Sydafrika. I JFK-fallet blev LHO officiell version inom en dryg timme efter mordet och har förblivit det i 57 år. I Palmefallet var man helt lost i över 2 veckor och den första misstänkta man kom dragandes med var 33-åringen.

Så nja, ser inga betydande likheter annat än den roliga detaljen att LHO och SE båda jobbade i varsin byggnad alldeles intill respektive mordplats.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in