Citat:
Ursprungligen postat av
The-Zombie-Host
Tack för ditt svar och det är ju intressant att resonera om både osannolikheter och omöjligheter. Jag utesluter inte SE som gärningsman, men finner alldeles för många om-och-men för att det skall kännas rimligt. Gällande SE:s vapenförmåga, är det känt vad för slags skytte han ägnat sig åt? Att "kunna skjuta" gällde ju för säkert 95 % av svenska män födda innan 1980 genom värnpliktsutbildning, men finns det belägg för att han kunde skjuta pistol? Jag har personligen skjutit en mängd både militära vapen och jaktvapen, men aldrig ett enhandsvapen och vet inte om jag "kan" det. Likväl, om jag någonsin skulle misstänkas i ett liknande fall skulle man absolut kunna skriva något i stil med att den misstänkte har "stor vapenvana" eller liknande, trots att jag precis som du aldrig hållit i en revolver.
Och gällande SE, om det mest graverande för att kunna placera en vapen i hans hand på Sveavägen är att han kände någon som ägde vapen så det som du säger inte en omöjlighet, men enormt långt från något i närheten av sannolikt. Jag tycker också den icke-inhämtade belöningen på 50 miljoner är betydelsefull. Hade någon lös bekant sålt ett illegalt vapen till SE som man senare förstår mycket väl kan vara mordvapnet, är det inte rimligt att denne bör till polisen ha erkänt ett relativt lindrigt brott för att kunna lösa ett statsministermord och få femtio miljoner på fickan?
Jo, skyttedelen kan man nog lämna därhän såtillvida att 1986 hade alla män som inte var vapenvägrare och malajer gjort lumpen. Avståndsmässigt var det som att skjuta fisk i tunna och ändå missade det ena skottet (oavsett vem av dem det var tänkt för).
Sen vet jag inte i vilken mån SE hade beröringspunkter med klientelet som fanns i kvarteren, alltså om han levde strikt i en övre medelklassbubbla eller om alla de här kvällarna där han "drack middag" spenderades i sällskap med en eller annan figur som lika gärna kunde hängt med CP på Oxen. Pga Holmérs inkompetens blev ju ingenting utrett om SE bortom hans förehavanden mordkvällen.
Vapenruljansen kring Oxen och Cedergren verkar ju ha varit helt absurd, det är så många olika revolvrar och skumraskfigurer i de där förhören med SC att man blir snurrig. I ett av dem nämner Cedergren en revolver med elfenbenssidor på kolven, polisen vill såklart provskjuta allt han rört vid men han säger att det där vapnet "försvann" nån gång mellan hösten 1985 och våren 1986.
Därför kan jag tycka det är märkligt att SE säger i en intervju 1992 att om han varit mördaren skulle han använt ett smidigare vapen, varpå han ger ett extremt specifikt exempel - en revolver med utsirade elfenbenssidor på kolven som ska ha försvunnit från restaurang Oxen samma kväll som mordet.
Jag begriper inte hur SE visste detta då han inte gärna kan veta vad Cedergren sagt i polisförhör om försvunna vapen, och i detta förhör finns varken detaljen om "utsirade" eller att det skulle ha försvunnit just på mordkvällen när SC själv hade sån nollkoll att han gav ett tidsspann på flera månader.