Citat:
Ursprungligen postat av
CS128
Oj - det var en bra redogörelse och vilka sidor i FUP det kommer ifrån ... Tack!
Men jag vet att jag har läst i FUP när (klockslag) en redogörelse från dessa 2 kriminaltekniker som var först på plats: hur de jobbade och med vad och vilka tider. I FUP alltså ... Där framkom det också att de inte lämnade lägenheten förrän sent samma datum allstå den 19 nov och att låset byttes INNAN de gav sig av/avslutade sitt första pass där - alltså den 19 nov.
Slutsats: Lägenheten var visserligen låst mellan kl 10 fram till kl 13:20 med ursprungslåset, flera timmar. MEN sedan tekniker fanns på plats har ingen mer än poliser/tekniker varit i lägenheten och då har ingen annan kunnat komma in.
Återstår 3 timmar och 20 minuter den 19 nov. som någon okänd = NN skulle ha gjort ALLT det som nu T står åtalad för. Om man går på försvarets linje.
Tack. Har läst FUPen ett par gånger från och till så börjar hitta och lärt mig söka på ett enkelt sätt.
Precis det du skriver skriver jag i ett inlägg några inlägg ovanför dig. Att det är just cirka 3 timmar då lägenheten är låst och obevakad. Om det fanns avspärrningstejp uppsatt så har iaf inte jag kunnat hitta det i furen och heller inte sett bilder på detta. Hittade dock ett intressant stycke som kanske inte säger så mycket men jag har inte reagerat på det innan. Och om man vill vara konspiratorisk så kan ju detta ifrågasättas av den som vill försöka hitta hål i bevisningen och se andra möjligheter till när huvudet skulle kunna ha planterats ut:
Fup sida 302
"Post har hämtats löpande i lägenheten under ärendets gång av Pinsp Anette Timm Preinfalk. Då det inte skett i samband med någon av nedan åtgärder så har endast lägenhetsdörren öppnats och posten har hämtats utan att stiga in i lägenheten."
Jag tror ju personligen inte ett skvatt på att polisen skulle ha gjort något sådant men att en ensam polisinspektör åker till lägenheten med jämna mellanrum skulle kunna ha ifrågasatts av försvaret. Men det verkar ju inte de heller tro eftersom det inte tagits upp.