Citat:
Ursprungligen postat av
Mjäll
Kommer "judarna" (jag är tveksam till att dra alla över en kam, syftar på dem som är delaktiga i dylik lobbyism) bara att fortsätta med sånt här tills folk tröttnar? Har man tagit offerkapitalet för givet och glömt att även det är en ändlig resurs?
Ja, talesättet "öga för öga, tand för tand" är en gammal judisk lag. Judar är historiens mest långsinta folk, det är så de överlevt som diaspora under 1000-tals år. Inför varje handling en jude utför ställs frågan: "Är detta bra för judarna?"
Citat:
Ursprungligen postat av
bergsturk
Det är inte så skuldpåföring fungerar, det är en effektiv härskarteknik. Många människor gillar att böja sig och erkänna sin skuld och få förlåtelse, detta är grunden för alla religioner.
Detta vet judarna och använder skickligt mot speciellt nordeuropeer och germanska folk. De vet att vi har ett väl utvecklat sinne för skam och skuld. Vi har en mycket stor inre moralisk kompass som saknas eller är mindre hos sydlänningar. Det används idag emot oss politiskt och har gjorts ända sedan slutet av andra världskriget.
De vet också att vi inte är lika långsinta eller inte lägger så stor vikt vid historien som dem. Därför känner de behovet att ständigt påminna den vita rasen om deras "skuld" till judarna.
Egentligen är det vi som borde påminna oss själva om varför judarna egentligen blev utslängda ifrån över 100 länder genom historien.