Citat:
Ursprungligen postat av
Nergus
Skillnaden är väl att om SD på riktigt vill utmana sossarna om att bli största parti så måste man locka fler kvinnor att rösta på dem. Att enbart vara stora bland män räcker inte för att bli det största partiet. Det skulle naturligtvis underlätta för SD att ta makten nästa val om man kan öka stödet bland kvinnor.
MP kommer aldrig bli ett stort parti, så problemet är mindre för dem.
Men sedan går det inte att förneka svårigheten SD har, denna generations svenska kvinnor är nästan helt vänster, och är fortfarande för öppna gränser och massinvandring. Att få svenska kvinnor att rösta mer på SD är uppenbarligen ett enormt svårt uppdrag. Det räcker inte med höga andel våldtäkter och övrig brottslighet som drabbar kvinnor eftersom dagens svenska kvinnor skyller allt detta på svensk rasism ändå. Dagens svenska kvinnor har på riktigt mer negativa åsikter om svenska män än de har om afrikaner och araber, en sådan hjärntvätt är naturligtvis svår att vända.
Tror inte SD har direkt svårt hos medelålders kvinnor eller äldre för den delen, det är den yngre generationen som är så otroligt svår att nå.
Jag tror att den enda möjligheten är om det blir mainstream att vara SD. Tror inte på att SD ska ändra något av sin politik, man har redan dragit de korten med abort och Louise Erixon. Detta hjälpte men bara för ett tag.
SD kan nog inte göra så mycket för att bli mainstream på egen hand, utan man behöver yttre faktorer som kan påverka. Visst kan man kanske hålla nere kontroversiella uttalanden som att straffa journalister och dylikt men utöver det kan man inte göra så mycket förutom att låta verkligheten tala (Invandring och kriminalitet tänk typ Karolin Hakim) och få utrymme i gammelmedia. Men det går bara så långt som ca 20-25%.
Dessa yttre faktorer är det kulturella kriget som nu pågår i USA. Valet 2020 och att Trump vinner återigen är viktigare för SD än må tro. Det är ingen hemlighet att kvinnor, speciellt yngre, är väldigt konformistiska och inte tänker för sig själv på riktigt samma vis som män vilka är mer individualister. Speciellt på senare år. Tror inte det är någon hemlighet att vi kulturellt påverkas enormt av USA, ALLT kommer i princip därifrån idag. Kolla bara Black-live matters.. helt sjukt att vi i Sverige demonstrerar för något som händer i USA. Vi har sociala medier, media (trump-hatet), Hollywood och influensers (skådespelare, musiker m.m.).
Om Trump vinner och ”rensar träsket” dvs de globala finansiella intressena (globalisterna) så kommer kulturen från USA troligtvis ändras till en mer nationalistisk syn på saker och ting. Bli mer som förr i USA igen. Att vara nationalist kommer då bli mer mainstream och då kommer fler kvinnor lockas av SDs politik helt enkelt.
Det kulturella kriget är viktigare än vi tror just nu, speciellt för kvinnorna. De svenska mannen påverkas kulturellt av män från USA istället (där har vi gamingprofiler), det är inte ett sammanträffande att svenska unga män har SD som största parti. Nu gäller det bara att vinna över kvinnor kulturellt och det är svårt.