Citat:
Ursprungligen postat av
kesey
Nej alla vita är inte rasister men vita dom mördar en invandrare utan anledning är mest troligen rasister.
Förstår inte varför du blir upprörd när det är en väldigt trolig teori?
Trampade jag på din vita stolthet?
Fast det är ju du som antar att mordet begåtts "utan anledning".
Det behöver inte nödvändigtvis vara sant. Sen att anledningen sannolikt är banal eller rent av sjuk är en helt annan sak. Det lär väl visa sig vad som föranledde detta mord, men polisen har ju uppgett att personen man misstänkt stått och inväntat just denna pojke.
Det antyder ju snarare ett personligt motiv än ett som bara är rasistiskt, för då hade det sannolikt inte föregåtts av något direkt planerande.
Det är också udda att man begår ett dubbelmord och sen tycks leva inom lagens ramar under 16 år, dessutom som låginkomsttagare lite i periferin. Det är ju ohyggligt svårt att få ihop detta, men någon impulsiv rasistisk galning lär det inte vara frågan om.