Citat:
Ursprungligen postat av
Takadongtakadang
"Stay the fuck at home" eller "Lockdown" (om du vill kalla det så), betyder att de som inte är inblandade i samhällsviktiga funktioner stannar hemma. Inget annat.
Är det tillräckligt vetenskapligt för att även du skall förstå? Man stannar hemma. OK?
Men det är ju det man inte gör! Du kan ändå gå ut en stund för motion, du kan gå och handla mat även om det
rekommenderas att du inte gör det för ofta eller beställer hemkörning. Du kan gå till apoteket även om det även där
rekommenderas att du beställer hem det. Du kan gå ut med hunden. Du kan gå ut och köpa dig en mobil tror jag till och med, och du kan uppsöka vården, och tror jag gå till djuraffären om din hund behöver nya kläder. Visst, du
rekommenderas stanna hemma, men ingen polis sätter dig i fängelse så fort du inte gör det. Så vad är det du har så svårt att förstå? Att du
rekommenderas stanna hemma så mycket du kan? Så mycket du tycker är rimligt beaktande att du behöver en daglig joggingtur, ett och annat besök på matbutik, IT-butik, djuraffär och apotek samt uppsöka sjukvård, utföra essentiell arbete och göra essentiella resor. Du behöver inte alls "stay the fuck home", far from it. Vad är det du har så svårt att förstå? Att lockdown enligt din definition är en myt!