Citat:
Ursprungligen postat av
Majamedm
Man stoppade inte flygresor av försiktighetsskäl eftersom det kan bidra till ett inresande där man får sämre kontroll.
Varför införde man då inte hälsokontroller av anländande passagerare?
Undantaget gränserna mot Norge och Finland (som båda införde strikta regler) så kan man bara anlända till Sverige genom mycket trånga flaskhalsar där myndigheterna OM DE VILL kan införa näst intill perfekt kontroll av alla anländande. Flygplatser, färjehamnar och Öresundsbron är idealiskt utformade för sådana åtgärder.
Det är mer förståeligt för länder som Belgien eller Tyskland ifall det väller in folk från grannländer med smitta, när nästan hela landet är omringat av landgränser mot andra tätbefolkade länder och har hundratals eller kanske tusentals gränsövergångar.
Återigen, Sverige hade mycket bättre förutsättningar att hantera detta än de andra länder som drabbats hårt. Att det gått åt helvete är helt självförvållat. Att det gått sämre än för Danmark är skandalöst.