Citat:
Ursprungligen postat av
Nibiru2011
Artikeln du länkar till verkar handla om redan sjuka patienter.
Sjuka i COVID-19 ja. Att man har andra sjukdomar gör att virus angriper andra organ och framförallt tar sig in i celler där och replikerar sig. D.v.s. en sjukdom som är mer än en luftvägsinfektion.
Hos möss ger ett coronavirus hepatit.
Hos katter:
Felin infektiös peritonit
Symtombild vid torr form av FIP
Symtombilden är beroende av vilka organ som är skadade samt hur grava skadorna är i respektive organ. Avmagring eller dålig tillväxt samt feber ses ofta. Organ som ofta är involverade och symtom som kan ses till följd av detta inkluderar:
Ögon. Retinala skador är vanligt förekommande, liksom uveit.
CNS. FIP är en vanlig orsak till neurologiska symtom hos katt och cirka 10 procent av katter med FIP utvecklar neurologiska symtom. Utveckling av hydrocephalus är inte ovanligt. Ataxi, nystagmus och kramper ses ofta. Inkoordination, cerebellär ataxi, beteendeförändringar och symtom till följd av kranialnervsskador är andra exempel på vanliga symtom.
Tarm. Tarminvolvering med förtjockad tarmvägg är vanligt förekommande. Skadorna är ofta framförallt lokaliserade till colon och ileum.
Mesenteriallymfknutor kan vara påvisbart förstorade vid bukpalpation eller undersökning med hjälp av röntgen eller ultraljud.
Njurar utgör ett predilektionsställe för immunkomplexdeponering vid FIP. Pyogranulomen kan vara palperbara.
Leverskador är också vanlig förekommande.
Just kattviruset är lite läbbigt då SARS-CoV-2 visat samma tendenser till multiform symptombild. Vi vet inte vad evolutionen tar vägen heller med viruset.