Citat:
Ursprungligen postat av
Lars48.
Björn Olsen, som tidigt varnade för smittspridningen av covid-19, bör bli statsepidemiolog i stället för Anders Tegnell.
https://www.expressen.se/debatt/det-racker-nu-avsatt-tegnell-och-hallengren/
Det kommer aldrig att hända. Tegnells kollegor har visat kyla mot Olsens tidigare uttalanden och kommer fortsätta att stötta Tegnell. Björn Olsen, även om jag gillar honom, är alldeles för frispråkig för en sådan typ av tjänst. Jag tror också att många uppfattar honom aningen nyckfull, ännu en oönskad egenskap för en statsepidemiolog. Tegnell är ju hur lugn som helst även när det stormar. Problemet är bara att han är
för lugn, och myndigheten han jobbar på är åt helvete för passiv.
Folkhälsomyndigheten gör absolut ingenting om det saknas vetenskapligt underlag för en åtgärd, något som till och med trumfar rent sunt förnuft. Denna "strategi" som sattes redan i Januari är en idiotisk inställning som har orsakat alldeles för hög andel dödsfall i landet. Något behöver göras. FHM kommer verkligen att se dumma ut om ett vaccin kommer och räddar människor innan årsskiftet eftersom de räknar med att det tar minst ett år innan vaccin anländer. Om vaccin kommer tidigare än beräknat så faller deras tes om att de andra nordiska länderna kommer ikapp oss med antalet dödsfall. Sverige kommer nog tyvärr att "vinna" detta lopp.